Reklama

Wiadomości

  • 22 lipca 2023
  • wyświetleń: 701

Nie daj się oszukać! Bądź świadomy zagrożeń!

Bądźmy świadomi zagrożeń! Uważajmy na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. W sieci zrobimy zakupy, posłuchamy muzyki, obejrzymy film, umówimy się na wizytę do lekarza, zapłacimy rachunki, napiszemy list czy odbędziemy wideorozmowę przez telefon komórkowy. Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki. Korzystanie z jego zasobów poszerza naszą wiedzę i ułatwia wiele codziennych czynności. Jednak oprócz pozytywnych jego aspektów, każdy użytkownik powinien poznać również zagrożenia, jakie tam na nas czyhają. By w pełni wykorzystać potencjał sieci i nie paść ofiarą przestępstwa, musimy wiedzieć jak surfować w niej bezpiecznie.

Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co otrzymujemy w prywatnej korespondencji jak i dokładne sprawdzanie ofert umieszczanych w Internecie może nas uchronić przed oszustwem i jego przykrymi konsekwencjami. Zadbajmy o swój komputer, chroniąc go programem antywirusowym. Chrońmy swoje dane, zmieniając często hasła do swoich kont. Nie traćmy czujności w okresie wakacji i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Oszuści rozsyłają do losowo wybranych odbiorców SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej. Najczęściej widniej tam niewielka kwota - około złotówki. Gdy klikniemy w link (najczęściej robimy to na naszym telefonie), zostajemy przekierowani na stronę banku. Wpisując swój login i hasło nie sprawdzamy niestety na jakiej stronie się znajdujemy, bo ta łudząco przypomina stronę naszej bankowości. Jednak klikając w link zostaliśmy przekierowani na fałszywą stronę, do której ma też dostęp przestępca. W konsekwencji widzi on wszystkie nasze dane i zanim klikniemy ZATWIERDŹ, kwota przelewu się zmienia ze złotówki na kilka a nawet na kilkanaście tysięcy złotych, jednak tego już nie zauważamy. Tak właśnie tracimy swój majątek. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Inną, bardzo podobną metodą jest rozsyłanie fałszywych wiadomości e-mail z linkami i załącznikami. Po kliknięciu w nie schemat działania jest podobny. Następuje wyłudzenie naszych danych i kradzież pieniędzy z konta.

Dość popularne jest też wyłudzanie pieniędzy przez oszustów matrymonialnych. Przestępcy zazwyczaj logują się na portalach społecznościowych/randkowych i nawiązują wirtualną znajomość z przyszłą ofiarą. Po dłuższym czasie intensywnej wymiany wiadomości, oszust wyznaje miłość i deklaruje chęć przyjazdu do potencjalnej ofiary. Wtedy pojawia się problem - bo okazuje się że nie ma pieniędzy na bilet i prosi o pożyczenie kilku tysięcy. Ofiara najczęściej przelewa pieniądze na konto oszusta i wtedy kontakt się urywa, a ta spostrzega, że została oszukana.

Przestępcy, którzy chcą pozbawić nas pieniędzy działają również na portalach społecznościowych. Przykładowo włamują się na nasze konto i rozsyłają wiadomości do grona naszych znajomych. Wiadomość zawiera prośbę o wsparcie finansowe w jakiejś nagłej potrzebie (zagubiona torebka, portfel, brak pieniędzy na leki, bilet czy jedzenie). Na końcu informacji widnieje też prośba o podanie numeru swojego konta w banku, żeby pożyczający mógł po ustaniu przyczyny przelać pożyczone pieniądze. Znajomi, myśląc, że to my jesteśmy autorami wiadomości, często przekazują swoje pieniądze generując w banku kod bankowy, bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy proszą. Następnie do ofiary wysyłana jest prośba o dokonanie akceptacji transakcji w swoim banku. W tym samym czasie jeden z oszustów prowadzi rozmowę przed komputerem, drugi pozostaje w kontakcie telefonicznym z przestępcą. Gdy zostanie wygenerowany i podany kod bankowy, oszust sprzed komputera bezzwłocznie przekazuje go telefonicznie współsprawcy znajdującego się przy bankomacie i ten dokonuje wypłaty. Zazwyczaj nie jest to kwota, o której była mowa w wiadomości, ale znacznie wyższa.

Jak się chronić?Przede wszystkim musimy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Gdy otrzymamy wirtualną prośbę o pomoc finansową, najpierw skontaktujmy się z jej nadawcą. Upewnijmy się, czy adresatem wiadomości faktycznie jest nasz znajomy. Zachowajmy czujność! Nigdy nie przekazujmy pod żadnym pozorem swoich danych i haseł do logowania. Za każdym razem należy się wylogować z aplikacji po każdym korzystaniu z niej

Nie otwierajmy maili i załączników, nie klikajmy też w linki od nieznajomych.

Przed wprowadzaniem danych do logowania, sprawdźmy adres strony.

Nie klikajmy w nieznane linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów — bardzo często pełne są literówek czy błędów, a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może to uratować nas przed stratą pieniędzy.

Uważajmy na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

Korzystajmy tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Pamiętajmy zatem o tych istotnych elementach, aby nie paść ofiarą oszustów:
  • nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory — mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty,
  • nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce.


Uwaga!

  • poszukując prawdziwych informacji korzystaj z wiarygodnych komunikatów, pochodzących z oficjalnych źródeł np. gov.pl, policja.pl itp. Nie udostępniaj i nie powielaj fake newsów,
  • uważaj na internetowe zbiórki pieniędzy i apele o pomoc - zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
  • nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, nie otwieraj załączników (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS)
  • jeśli w trakcie zakupów zostaniesz przekierowany na stronę swojego banku w celu dokonania płatności, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem Twojego banku.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.