Reklama

Wiadomości

  • 19 lipca 2023
  • 30 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 2264

Kultowe bajki PRL-u w tyskiej Mediatece!

Za nami:

Rusza Wakacyjna Bajkoteka w Mediatece, a w niej... Kultowe Bajki PRL-u!

bajki prl


To będzie sentymentalna podróż do Krainy Dzieciństwa, gdzie z wypiekami na twarzy czekaliśmy na godzinę 19:00 by obejrzeć Wieczorynkę. Przypomnijmy sobie popularne bajki z okresu PRL, które uczyły, fascynowały i często rozśmieszały do łez. Zabierzmy w tę podróż nasze dzieci i wnuki.

- Bajki z tego okresu mają często wartość sentymentalną dla dorosłych, którzy dorastali w tamtych czasach. Pokazanie ich dzieciom może budować więź między pokoleniami i pozwalać na wspólne dzielenie się wspomnieniami. Bajki te promowały pozytywne wartości, takie jak przyjaźń, uczciwość, solidarność czy szacunek dla innych. Pokazywanie takich treści może pomóc dzieciom zrozumieć, jakie wartości są istotne w życiu i jakie zachowania należy pielęgnować. Oglądanie ich może rozbudzić dzieci, pobudzić ich kreatywność i zachęcić do twórczego myślenia.Te bajki mają duże znaczenie w polskiej kulturze popularnej i są często cytowane czy wspominane w różnych kontekstach - zachęcają do udziału w seansach tyscy bibliotekarze.

Program19 lipca, godz. 16.00 - Porwanie Baltazara Gąbki

Caramba! I w zasadzie ten okrzyk może zastąpić opis bajki. Absolutna klasyka - opowieść o słynnym badaczu, który wyrusza do Krainy Deszczowców, by obserwować obyczaje latających żab. Towarzyszą mu Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej. A tajemniczy szpieg Don Pedro wyrusza ich tropem, by przeszkadzać.

26 lipca, godz. 16.00 - Reksio

Przygody wesołego pieska z zabawną łatką na oku, który jest uczestnikiem niesamowitych przygód. Powstała na podstawie scenariusza Lechosława Marszałka. Charakterystyczne dla bajki było przedstawienie informacji dotyczących produkcji serialu, z przewijającym się obok napisów Reksiem - a pod koniec intro wbijającym pieczątki na filmową taśmę.

2 sierpnia, godz. 16.00 - Tajemnice wiklinowej zatoki

Akcja tego serialu animowanego rozgrywa się nad wodą w środowisku zwierząt. Bohaterem jest młody piżmak Serafin, który rozpoczyna samodzielne życie. Buduje dom i zaprzyjaźnia się ze szczurem Archibaldem. Spotyka różne zwierzęta - jedne przyjazne, inne wrogie i przeżywa wiele przygód.

9 sierpnia, godz. 16.00 - Zaczarowany ołówek

Kiedy ta bajka zniknęła z ekranów telewizyjnych, dzieci ogarnął smutek. Wszyscy tęsknili do Piotrusia i jego psa Pimpka, który w wypadku jakichkolwiek problemów wykorzystywał ołówek, którego ukryta magia polegała na zmaterializowaniu się narysowanych rzeczy. Bajka powstała w 37 odcinkach emitowanych w latach 1964 - 1977.

16 sierpnia, godz. 16.00 - Miś Kudłatek

Serial animowany dla dzieci powstał w latach 1971-1973 według scenariusza utalentowanego Władysława Nehrebeckiego! Ten ujmujący telewizyjny serial zabierze młodych widzów w fascynujące przygody, pełne uśmiechu, emocji sympatycznego misia i jego właścicielki, Agnieszki.

23 sierpnia, godz. 16.00 - Bolek i Lolek

Tak naprawdę nie wiemy, czy bohaterowie bajki, która została wyprodukowana w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej byli braćmi, czy któryś z nich był starszy. Wiemy natomiast, że przeżywali szalone przygody, w których czasami towarzyszyła im koleżanka Tola. Nasza bajka będzie nie tylko pieszą podróżą, rejsem statkiem, lotem balonem czy przejażdżką na słoniu. Będzie wielkim wyścigiem dookoła świata z mnóstwem przygód.

30 sierpnia, godz. 16.00 - Koziołek Matołek

Bajka była adaptacją komiksu Kornela Makuszyńskiego oraz Mariana Walentynowicza. Co takiego robił koziołek, że rozbawiał wszystkie polskie rodziny w PRL-u? Szukał Pacanowa, przeżywając przy tym różne śmieszne przygody. Każdy odcinek zaczynał się i kończył recytowanym przez Wiesława Michnikowskiego wierszykiem. Z całą pewnością dzieciaki żyjące w PRL-u doskonale pamiętają słynną melodyjkę wprowadzającą do bajki oraz… beczenie głównego bohatera.

Seanse odbywają się w Bibliotece Głównej przy al. Piłsudskiego 16.

ar / tychy.info

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.