Reklama

Wiadomości

  • 18 lipca 2023
  • 23 lipca 2023
  • wyświetleń: 1441

Kilkaset zarzutów za karuzelę podatkową

Policjanci z Pszczyny zakończyli śledztwo dotyczące wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT. Oskarżony to tyszanin - prezes zarządu firmy usługowej, który stosując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, deklarował fikcyjny obrót celem wyłudzenia podatku VAT.

Karuzela podatkowa zatrzymana w Pszczynie
Karuzela podatkowa zatrzymana w Pszczynie · fot. KPP Pszczyna


Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą pszczyńskiej komendy wpadli na trop wyłudzeń podatku VAT oraz fałszowania dokumentów. Śledczy ustalili, że podejrzewany prezes firmy usługowej zorganizował tzw. "karuzelę podatkową". Jak ustalili śledczy proceder trwał od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku na rzecz kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych głównie na terenie województwa śląskiego.

Oszacowano, że straty Skarbu Państwa w wyniku tej działalności opiewają na kwotę kilku milionów złotych. Nielegalny proceder polegał na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjny zakres prowadzonych usług oraz fikcyjny obrót towarem, wprowadzaniu ich do księgowości prowadzonych firm, a następnie rozliczaniu w składanych deklaracjach skarbowych. Mężczyzna dążył do uzyskania z urzędu skarbowego nienależnego zwrotu podatku VAT.

W tej sprawie 35-letniemu mieszkańcowi Tychów przedstawiono łącznie ponad 600 zarzutów, które dotyczyły fałszerstwa faktur, poświadczania nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przestępstw karnoskarbowych. Za popełnione przestępstwa sprawcy grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

ar / tychy.info

źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.