Reklama

Wiadomości

  • 10 lipca 2023
  • 11 lipca 2023
  • wyświetleń: 1170

Nie zatrzymał się do kontroli. Pościg przez Tychy i Bieruń

Policjanci z tyskiej drogówki zatrzymali po pościgu 46-letniego obywatela Czech, który kierując samochodem, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i podjął próbę ucieczki. Mężczyzna nie reagował na wydawane sygnały świetlne i drogowe, jadąc w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Kierujący został zatrzymany w Bieruniu i trafił do policyjnego aresztu, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Grozi mu do 5 lat więzienia.

W niedzielę, 9 lipca o godzinie 19:40 policjanci z tyskiej drogówki, kontrolując prędkość przy ulicy Towarowej, dokonali pomiaru poruszającego się prawym pasem ruchu pojazdu marki Skoda Fabia. Okazało się, że kierujący przekroczył dozwoloną prędkość o 23 km/h, w związku z czym policjant wydał sygnał do zatrzymania pojazdu w wyznaczonym miejscu. Kierujący skodą zignorował jednak polecenie i zaczął oddalać się w kierunku ulicy Serdecznej.

Policjanci niezwłocznie podjęli pościg za oddalającym się w kierunku Bierunia pojazdem. Kierujący jednak w dalszym ciągu nie reagował na wydawane sygnały świetlne i dźwiękowe, kontynuując ucieczkę w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Swoją jazdą zmuszał innych kierowców do zjazdu na pobocze, czy gwałtownego hamowania. Mężczyzna kontynuował ucieczkę ulicą Oświęcimską, a następnie, już na terenie Bierunia, ulicą Rynek oraz Wylotową. Tam policjanci wyprzedzili pojazd i zajechali kierującemu drogę, kończąc jego niebezpieczną jazdę.

Jak się okazało, kierujący skodą 46-letni obywatel Czech nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie, a samochód, którym kierował, został odholowany na parking. Za niezatrzymanie się do kontroli grozi mu do 5 lat więzienia. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie również za popełnione wykroczenia, m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości oraz brak uprawnień do kierowania pojazdem. O jego losie zdecyduje sąd.

Przypominamy!

Art. 178b Kodeksu karnego brzmi: kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Pamiętajmy, że w przypadku gdy policjant wyda nam polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów pojazdu uprzywilejowanego - świetlnych oraz dźwiękowych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), zatrzymaj się. Niezatrzymanie pojazdu może zmusić policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.