Wiadomości

  • 29 czerwca 2023
  • 2 lipca 2023
  • wyświetleń: 1464

Tychy na 12. miejscu w rankingu "Indeks Zdrowych Miast w Polsce"

Tychy na 12. miejscu wśród Polskich miast w rankingu opublikowanym pn. "Indeks Zdrowych Miast w Polsce". Opracowanie przedstawia miasta na prawach powiatu, w których są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia.

Indeks Zdrowych Miast to projekt grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

- Sprawdziliśmy, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia. Obszar programów zdrowotnych był jednym z ośmiu, które braliśmy pod uwagę. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 60 wskaźników na 8 różnych obszarach: zdrowie, ludność - pokolenia, tu widać ryzyka zgonu z rożnych przyczyn, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń - tłumaczy Agnieszka Chłoń Dominczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zadaliśmy sobie pytania: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowia mieszkańców. Te analizy pozwoliły nam ocenić, które miasta w Polsce oferują mieszkańcom najszerszy dostęp do programów zdrowotnych - dodaje ekspertka.

Podstawą do prac nad Indeksem były m.in. dane publikowane w Banku Danych Lokalnych GUS lub inne źródła administracyjne. W trakcie prac nad indeksem wskaźnika, wytypowano 8 kluczowych obszarów, takich jak: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast w PolscePierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Tychy uplasowały się na 12. miejscu wśród 66 miast na prawach powiatu.

W kluczowym obszarze "Zdrowie", w którym badacze przeanalizowali 2581 programów polityki zdrowotnej i działań w ramach NPZ, Tychy zajęły 10. miejsce. Natomiast w obszarze "Usługi komunalne i społeczne" nasze miasto zajęło 9. miejsce. W tym obszarze przeanalizowano usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport czy bezpieczeństwo publiczne.

Pełny raport dostępny jest na stronie Luxmed.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.