Wiadomości

  • 22 czerwca 2023
  • 23 czerwca 2023
  • wyświetleń: 368

Burze? - Budniok Technika - kompleksowa ochrona odgromowa

Artykuł sponsorowany:

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni IMGW wydawało komunikaty ostrzegające o pojawieniu się gwałtownych burz nad naszym regionem. Firma Budniok Technika z Czechowic-Dziedzic jako jedna z nielicznych firm zajmuje się kompleksową ochroną odgromową i elektryczną obiektów.

Burze? - Budniok Technika - kompleksowa ochrona odgromowa


Charaklterystyczne przy gwałtownych burzach, oprócz gradu, porywistego wiatru, opadów deszczu lub śniegu, są przede wszystkim wyładowania atmosferyczne w postaci piorunów. Jedno z takich wyładowań uszkodziło na początku czerwca dach budynku w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic.

Jednym ze skutków uderzenia pioruna może być utrata życia i zdrowia, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dodatkowo, może również poważnie uszkodzić budynki oraz całkowicie zniszczyć infrastrukturę elektryczną, teletechniczną i informatyczną.

Czy istnieją sposoby na zminimalizowanie tych skutków lub skuteczne zabezpieczenie siebie i mienia przed tym niebezpieczeństwem?

Zdecydowanie tak! Istnieje szereg skutecznych rozwiązań, które można podjąć, aby zabezpieczyć nasze rodziny i domy. Kluczem do tego jest wyposażenie budynku w solidną instalację odgromową, trwałe uziemienie oraz skuteczną ochronę przeciwprzepięciową.

Poprawnie wykonana instalacja odgromowa pełni kluczową rolę w przechwytywaniu wyładowań atmosferycznych i bezpiecznym ich odprowadzeniu do instalacji uziemiającej, gdzie w sposób kontrolowany ulega rozproszeniu minimalizując powstanie ewentualnych szkód.

Pamiętać należy także jak ważne jest również zainstalowanie prawidłowej ochrony przeciwprzepięciowej. Ograniczniki przepięć pomagają chronić urządzenia elektryczne przed gwałtownymi wzrostami napięcia spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Stanowią one skuteczną barierę ochronną, minimalizując ryzyko uszkodzeń sprzętu elektronicznego / elektrycznego.

Burze? - Budniok Technika - kompleksowa ochrona odgromowa


Musimy mieć świadomość, że tylko sprawna instalacja odgromowa, uziemienie oraz ochrona przeciwprzepięciowa, może znacznie zminimalizować ryzyko szkód spowodowanych uderzeniem pioruna. Brzmi prosto? Tak, niestety z naszych obserwacji wynika, że prawidłowe wykonanie instalacji odgromowej wcale nie jest normą.

Osobnym problemem jest sytuacja, w której osoby posiadające już instalację odgromową "modyfikują" ją poprzez podpinanie do przewodów odprowadzających, lub w jej bliskiej odległości, wrażliwych urządzeń elektrycznych (kamery, anteny itd.). Przewody, które w żadnym wypadku nie powinny się znajdować się w ich pobliżu, co wynika wprost z wymaganej bezpiecznej separacji instalacji odgromowej od reszty elementów instalacji elektrycznej.

Dlatego tak ważnym aspektem jest wykonywanie okresowych przeglądów instalacji zgodnie z zapisami normy PN-EN 62305. Przypominamy - dla standardowych budynków pełen przegląd instalacji odgromowej powinien odbywać się nie rzadziej niż co 4 lata (a instalacji elektrycznej co 5 lat).

Tylko sprawna instalacja odgromowa i uziemiająca z odpowiednio stopniowaną ochroną przeciwprzepięciową pozwoli zapewnić ochronę budynku oraz wszystkich urządzeń, które się w nim znajdują. Przypominamy - rozporządzenie, tzn. "warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki", nakazują stosowanie urządzeń do ochrony przeciwprzepięciowej. Jest to więc obowiązek, który często, w celu ograniczenia kosztów, jest pomijany przez wykonawców w porozumieniu z inwestorami.

Specjalnie dla Państwa firma Budniok Technika Sp. z o.o. udostępniła na swojej stronie internetowej kalkulator, który w szybki sposób pokaże szacunkowy koszt wykonania instalacji odgromowej z uziemieniem lub bez, jeśli budynek takowe już posiada.

Kalkulator znajdą Państwo pod adresem: https://budniok.com.pl/wycena-instalacji-odgromowej. Dobór ograniczników przepięć ustalamy z klientem po zapoznaniu się z zastaną na miejscu montażu infrastruktura.

Budniok Technika sp. z o.o - http://www.budniok.com.pl - jako jedna z nielicznych firm zajmuje się kompleksową ochroną odgromową i elektryczną obiektów.

Burze? - Budniok Technika - kompleksowa ochrona odgromowa


Budniok Technika sp. z o.o.
  • 43-502 Czechowice-Dziedzic, ul. Narutowicza 79
  • 
tel.: +48 (32) 737 57 15Wasz doradca techniczno-wykonawczy:

Krzysztof BARTNIK
  • tel. kom.: +48 531 250 637
  • 
e-mail: k.bartnik@budniok.com.pl