Reklama

Wiadomości

  • 15 czerwca 2023
  • 17 czerwca 2023
  • wyświetleń: 932

Bez uprawnień, po spożyciu alkoholu, z pasażerką bez kasku

W środę 14 czerwca w godzinach wieczornych policjanci tyskiej drogówki zostali skierowani na ulicę Uczniowską w Tychach, gdzie patrol Straży Miejskiej zatrzymał kierującego skuterem. Powodem kontroli było przewożenie pasażerki, która nie miała założonego kasku. Okazało się jednak, że to nie jedyne przewinienie 17-latka...

Skuterem bez uprawnień, po spożyciu alkoholu, z pasażerką bez kasku
Skuterem bez uprawnień, po spożyciu alkoholu, z pasażerką bez kasku - 14.06.2023 · fot. 112tychy.pl


O godzinie 20:40 patrol ruchu drogowego został skierowany na ulicę Uczniowską w Tychach. Policjanci zastali na miejscu strażników miejskich, którzy zatrzymali do kontroli kierującego skuterem przewożącego pasażerkę bez założonego kasku. Podczas wykonywanych przez mundurowych czynności okazało się, że 17-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jak tłumaczył - był przekonany o tym, że motorowerem może poruszać się na podstawie karty rowerowej.

To jednak nie wszystko, czego dopuścił się kierujący. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości, które wykazało, że 17-latek znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu - wynik pierwszego badania wskazał 0,18 mg/l (około 0,40 promila we krwi). Interwencja mundurowych zakończyła się sporządzeniem dokumentacji, która po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających trafi do sądu.

Tyska policja przypomina: dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania motorowerem jest prawo jazdy kategorii AM. Jeżeli chcemy otrzymać takie prawo jazdy należy spełnić następujące warunki:

  • Mieć ukończone 14 lat
  • Uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
  • Odbyć szkolenie wymagane do uzyskania prawa jazdy kategorii AM
  • Zdać egzamin państwowy z części teoretycznej i praktycznej
  • Posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna - dotyczy osób, które nie ukończyły 18 roku życia.


Poruszając się motorowerem (skuterem) bez wymaganego prawa jazdy popełniamy wykroczenie za które jest przewidziana grzywna w wysokości od 1500 zł do 30000 złotych, nakładana przez sąd, a dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku osób nieletnich (w wieku 13 - 17 lat) sprawa trafia do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, a ewentualna odpowiedzialność finansowa spadnie na rodziców lub opiekunów prawnych. Natomiast po ukończeniu 17 roku życia odpowiadamy karnie jak osoba dorosła. Dodatkowo poniesiemy koszty usunięcia motoroweru.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.