Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2023
  • 2 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1491

Policjanci odebrali psa nieodpowiedzialnemu właścicielowi

Tyscy policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektorem Weterynarii odebrali właścicielowi psa, którego stan zagrażał życiu zwierzęcia i mógł doprowadzić do nieuleczalnego kalectwa. Należy podkreślić, że właściciel podczas pierwszej kontroli otrzymał zalecenie, aby pilnie udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza. Niestety zlekceważył zalecenia. Teraz o jego losie zdecyduje sąd.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą otrzymali informację dotyczącą znęcania się nad psem. Pod wskazany adres udali się wspólnie z lekarzem weterynarii, gdzie zastali mężczyznę oraz jego czworonoga - owczarka niemieckiego wabiącego się „Borys”. Po przeprowadzeniu badania lekarz stwierdził, że pies ma duże problemy z tylnymi łapami oraz z kręgosłupem, dlatego polecił właścicielowi pilne wykonanie niezbędnych badań, które uchronią zwierzę przed nieuleczalnym kalectwem. 60-letni mieszkaniec Tychów został poinformowany, że kolejna kontrola będzie przeprowadzona za 10 dni. Niestety właściciel zlekceważył zalecenia.

Podczas kolejnej wizyty, na którą udał się również przedstawiciel Urzędu Miasta Tychy ds. Ochrony Zwierząt oraz pracownik tyskiego schroniska dla zwierząt, lekarz weterynarii stwierdził, że stan i kondycja czworonoga uległy pogorszeniu. Tym samym zapadła decyzja o konieczności zabrania psa i zapewnienia mu odpowiedniej opieki lekarskiej. Zaniechanie wykonania zaleceń lekarza oraz pozostawienie czworonoga bez należytej opieki mogło doprowadzić ostatecznie do jego kalectwa, a nawet konieczności uśpienia. Teraz o losie mężczyzny zdecyduje sąd. Grozi mu kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

- Pamiętajmy, że zwierzę samo nie poskarży się na swojego właściciela, pomóc mu może jedynie inny człowiek. Apelujemy więc po raz kolejny do mieszkańców posiadających zwierzęta o przestrzeganie obowiązujących przepisów, a w szczególności o troskę i opiekę nad nimi. Pamiętajmy również o tym, aby nie być obojętnym na krzywdę zwierząt i o każdej niepokojącej sytuacji natychmiast informować odpowiednie służby - apelują policjanci.

Każda informacja, która może uchronić zwierzęta przed cierpieniem, zapobiec popełnieniu przestępstwa przy ich wykorzystaniu oraz doprowadzić do ukarania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie na szkodę środowiska, jest bardzo cenna dla policjantów. Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem lub masz informacje o popełnionych przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu:

  • nieuzasadnionym, niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania;
  • oferowaniu do sprzedażny lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem;
  • przestępstwach bądź wykroczeniach przeciwko środowisku


Nie bądź obojętny - zareaguj!

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.