Wiadomości

  • 29 maja 2023
  • wyświetleń: 1818

Prezydent podpisał "lex Tusk". Marszałek Chełstowski rezygnuje

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zrezygnował z członkostwa w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. To efekt podpisania przez Andrzeja Dudę ustawy powołującej komisję do spraw badania wpływów rosyjskich, czyli tak zwanej "lex Tusk". Informację przekazano w poniedziałkowe popołudnie.

Marszałek Jakub Chełstowski
Marszałek Jakub Chełstowski · fot. prezydent.pl


- Dzisiejszy dzień jest przekroczeniem pewnej granicy. Nie ma zgody na negowanie standardów demokracji. Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy zwanej "Lex Tusk" to zapowiedź kampanii wyborczej bez zasad. Rezygnuję z członkostwa w Radzie ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP - stwierdził marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Loading...


W poniedziałek, 29 maja prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oświadczył, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Jednocześnie zapowiedział skierowanie jej w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by zbadać kwestie budzące wątpliwości.

Loading...


Ustawa nazywana jest "lex Tusk". Opozycja twierdzi, że to wymierzona właśnie w nią, niekonstytucyjna regulacja. Między innymi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przyznał, że ma nadzieję, iż "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu".

mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.