Wiadomości

  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 933

Odnawialne źródła energii: Morcinek stawia na słońce

Grupa 9 uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Tychach wraz z opiekunem - Barbarą Zegrodnik realizuje, trwający przez cały rok szkolny, ogólnopolski projekt badawczy „Postaw na Słońce”, który ma charakter konkursowy.

Odnawialne źródła energii: Morcinek stawia na słońce - 05.2023
Odnawialne źródła energii: Morcinek stawia na słońce - 05.2023 · fot. UM Tychy


Organizatorem konkursu jest Fundacja Bank Ochrony Środowiska. Po I etapie Morcinek jest na 6 miejscu wśród 49 szkół ponadpodstawowych w naszym kraju, a obecnie finalizuje pracę w II etapie konkursu.

W trakcie realizacji projektu uczniowie analizowali problemy związane z produkcją energii z paliw kopalnych i zapoznali się z alternatywnymi rozwiązaniami, jakimi są odnawialne źródła energii (OZE). Przeprowadzili szacunkowy audyt energetyczny w trzech domach jednorodzinnych oraz w swojej szkole. Obliczyli ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla podczas produkcji energii w badanych budynkach. Wyniki tego badania były zaskakujące, gdyż pokazały, że produkcja energii, jaką przykładowo zużywa szkoła w ciągu roku, wiąże się z emisją aż 81 ton tego związku do atmosfery.

Uczniowie obliczyli, że taką ilość dwutlenku węgla mogłoby skompensować 1517 dębów w ciągu 30 lat. Kolejnym zadaniem był dobór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego, dla każdego budynku i obliczenie kosztów jego instalacji. Obliczenia przeprowadzili przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez organizatora konkursu.

Odnawialne źródła energii: Morcinek stawia na słońce - 05.2023
Odnawialne źródła energii: Morcinek stawia na słońce - 05.2023 · fot. UM Tychy


Ostatnim zadaniem uczestników konkursu była promocja odnawialnych źródeł energii. W tym celu uczniowie zorganizowali w dniu 18 maja sesję edukacyjną podczas, której podsumowali swój projekt, dzieląc się swoją wiedzą z uczniami Morcinka. Zaprosili do udziału w sesji Katarzynę Bielich, która jest ekodoradcą w Urzędzie Miasta Tychy. Katarzyna Bielich przedstawiła młodzieży działania tyskiego urzędu w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który jest największym tego rodzaju projektem w Europie. Uczniowie dowiedzieli się o możliwościach otrzymania dofinansowania własnych instalacji fotowoltaicznych.

Równolegle z sesją odbywającą się w auli szkoły w obecności 180 uczniów, uczestnicy projektu „Postaw na Słońce” prowadzili dyskusje w szkolnej kawiarence i w czytelni. Przy stolikach, w kawiarnianej atmosferze dyskutowali według zasad metody World Cafe nad zaletami i wadami odnawialnych źródeł energii, rozmawiali o możliwości wytwarzania energii we własnym domu na swój własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, uzasadniali tezę, że obecnie OZE to nie wybór, lecz konieczność, nie tylko ze względu na kończące się zasoby tradycyjnych surowców energetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na zanieczyszczenie powietrza.

W ten sposób uczniowie Morcinka włączyli się do działalności Urzędu Miasta Tychy w zakresie podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat konieczności i możliwości transformacji energetycznej, polegającej na przechodzeniu od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.