Wiadomości

  • 7 maja 2023
  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 4771

[FOTO] Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń. Za nami wielka rekonstrukcja walk!

Po trzech latach powróciła Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń. XVI edycja wielkiej rekonstrukcji historycznej odbyła się 20 maja. Wydarzenie rozpoczęła się w rejonie pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 oraz schronu bojowego "Sowiniec" przy ul. Tęczowej w Gostyni.

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń - inscenizacja - 20.05.2023 · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


O godzinie 14.30 odbyła się część oficjalna. Imprezę otworzył wójt Gminy Wyry, Barbara Prasoł. Już wcześniej można było zwiedzić stanowiska promocyjne jednostek wojskowych i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach. Inscenizacja historyczna walk z września 1939 roku, z udziałem ponad 150 rekonstruktorów, rozpoczęła się o godzinie 15.00.

Nie zabrakło pojazdów z epoki i wybuchów. Nie były to jednak jedyne atrakcje - oprócz rekonstrukcji odbył się piknik forteczny, podczas którego wystąpiłą kapela BOLKOVA oraz zespoły FORTECA WALKA TRWA i BUM BUM ORKeSTAR.

W trakcie całej imprezy można było zwiedzać schron bojowy SOWINIEC, stanowiska grup rekonstrukcji historycznych i wystawę sprzętu Wojska Polskiego. Nie zabrakło też bogatej strefy gastronomicznej, stoisk handlowo-militarnych, a także strefy zabaw dla dzieci. Dla najmłodszych urządzone zostało "pole minowe". Była to okazja do przeszukiwania terenu wykrywaczem metali. W tej konkurencji przewidziano nagrody.

Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń - inscenizacja - 20.05.2023
Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń - inscenizacja - 20.05.2023 · fot. Andrzej Grynpeter


Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Wyry, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach oraz Dom Kultury Gostyń. Partnerem wydarzenia jest Województwo Śląskie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego.

Bitwa Wyrska rozegrała się w dniach 1-3 września 1939 roku w rejonie Wyr i Gostyni i przez wiele lat była zapomnianym epizodem obrony górnośląskiej ziemi. Kilkanaście lat temu członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Wyrach postanowili upamiętnić to wydarzenie organizując rekonstrukcję, która na dobre zagościła już w kalendarzu wydarzeń kulturalno-historycznych regionu.

BM, mp / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.