Wiadomości

 • 10 maja 2023
 • 12 maja 2023
 • wyświetleń: 1633

Tyska Noc Muzeów 2023 - sprawdźcie program!

Już w sobotę, 13 maja wielkie święto muzealników i ich przyjaciół - wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze swoim oddziałem, Tyską Galerią Sportu, przygotowało pięć propozycji na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów! Sprawdźcie co, gdzie, kiedy!

Tyska Noc Muzeów
Tyska Noc Muzeów · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Podróż do lat 1939-1945 przypominająca losy mieszkanek i mieszkańców Czułowa - najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów, wędrówka poświęcona początkom wznoszenia nowego miasta, a także pokaz unikatowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku z Tychami w roli głównej oraz zwiedzanie wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu, a dla najmłodszych warsztaty z inspiracji czułowską Fabryką Celulozy i Papieru, to tematy tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów.

Jako wprowadzenie do tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum proponuje wędrówkę poświęconą początkom wznoszenia nowego miasta. Uczestniczki i uczestnicy spaceru architektonicznego „Unikatowe osiedle A - podróż w czasie do lat 50.” wraz z Mateuszem Miłoniem poznają historię, architekturę i akcenty plastyczne osiedla A w Tychach.

Tym, którzy chcą cofnąć się do lat 1939-1945 oraz przypomnieć losy mieszkanek i mieszkańców Czułowa - najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów - proponujemy oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”.

Ekspozycja pokazuje ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Prezentowane są też wątki związane z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawiają się także kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych. Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy w tamtym czasie były związane właśnie z Czułowem. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności - do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych. To wielka historia w skali mikro, bo II wojna światowa to nie tylko przełomowe bitwy, ale głównie drobne epizody o znacznym wpływie na życie zwyczajnych osób.

noc muzeów


Wystawie towarzyszy warsztatowa propozycja z inspiracji czułowską Fabryką Celulozy i Papieru. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów dla dzieci i młodzieży „Na co komu papier?” znajdą odpowiedzi m. in. na pytania: Czym jest papier i jak powstaje? Jakie formy może przybrać? Po co nam wielkie maszyny do jego produkcji? I dlaczego do jego wytworzenia potrzebna jest woda? Natomiast w części warsztatowej wraz z Natalią Sitko i Agatą Berger-Połomską wytworzą swój własny dekoracyjny arkusz papieru i dowiedzą się o szczegółach jego powstawania.

Coś dla siebie znajdą również miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu. Przed nimi „Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach”, czyli pokaz unikatowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku z Tychami w roli głównej. To wyjątkowa szansa, aby obejrzeć nagrany amatorską kamerą filmowy zapis z rozegranych w 1963 roku na tyskich ulicach mistrzostw Polski w wyścigach samochodów i motocykli oraz zawodów kolarskich.

A potem, żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów, czyli zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnej wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

Zapowiada się więc Tyska Noc Muzeów pełna różnorodnych wrażeń!

ProgramSpacer architektoniczny „Unikatowe osiedle A - podróż w czasie do lat 50.”Osiedle A w Tychach , Rzeźba murarki
Osiedle A w Tychach · fot. materiały prasowe


 • 13 maja (sobota), godz. 16.00-17.30
 • miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy
 • prowadzi: Mateusz Miłoń
 • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
 • wstęp wolny!
 • Szczegóły: Noc Muzeów 2023: spacer architektoniczny po osiedlu A.


Oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”Gabriel Pierończyk
Gabriel Pierończyk · fot. Artur Pławski
Więcej o wystawie czasowej „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/w-chacharskich-mundurach-czulow-w-latach-ii-wojny-swiatowej/

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Na co komu papier?”Warsztaty "Na co komu papier?"
Warsztaty "Na co komu papier?" · fot. Muzeum Miejskie w Tychach
„Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach”MMTy F 523 1 lata 60. XX w. 1536x978
Wyścigi samochodowe w Tychach w 1963 roku · fot. E. Spot, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach


 • Pokaz multimedialny wyjątkowych filmów i fotografii sportowych z lat 50., 60. i 70. XX wieku / 13 maja (sobota), godz. 20.00-21.00
 • miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
 • prowadzi: Piotr Zawadzki
 • zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
 • wstęp wolny!
 • Szczegóły: Pokaz "Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach"


Więcej o Tyskiej Nocy Muzeów na stronie Muzeum Miejskiego: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/tyska-noc-muzeow-2023/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj