Wiadomości

  • 1 maja 2023
  • 2 maja 2023
  • wyświetleń: 5897

[Historyczne zdjęcie] Pochód pierwszomajowy w Tychach

Na zdjęciu z archiwum Muzeum Miejskiego uczennice tyskiej szkoły maszerują ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota-Roweckiego) w pochodzie pierwszomajowym. Fotografię wykonano w 1969 roku.

Pochód pierwszomajowy w Tychach, 1969 rok
Pochód pierwszomajowy w Tychach, 1969 rok · fot. Maria Lipok-Bierwiaczonek / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego, w Tychach 1 Maja w dniu Święta Pracy, w latach 50. XX wieku i w pierwszej połowie lat 60. XX wieku manifestacje pierwszomajowe odbywały się na osiedlu A na placu W. Pstrowskiego (obecnie pl. św. Anny) i na osiedlu B na placu B. Bieruta (obecnie pl. K.K. Baczyńskiego).

Od 1966 do 1979 roku przemarsz pochodów pierwszomajowych organizowano ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota-Roweckiego). Przed budynkiem WPBM ustawiano trybunę honorową, którą zajmowali działacze partyjni, władze miasta, członkowie ZBOWiD i zaproszeni goście. W pochodzie brali udział pracownicy tyskich zakładów pracy i delegacje dużych przedsiębiorstw z całego powiatu tyskiego oraz młodzież szkolna.

Na zdjęciu uczennice tyskiej szkoły maszerują ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota-Roweckiego) w pochodzie pierwszomajowym w mundurkach harcerskich oraz w strojach organizacyjnych Związku Młodzieży Socjalistycznej (ZMS) - w białych koszulach z czerwonymi krawatami. Z flagami, transparentami i tablicami propagandowymi oraz portretami Władysława Gomułki, I sekretarza KC PZPR, przechodzą obok budynku Miastoprojektu (obecnie Urząd Skarbowy), na którym zamieszczono dekorację wykonaną przez Romana Nygę na podstawie plakatu propagandowego autorstwa Włodzimierza Zakrzewskiego.

Maria Lipok-Bierwiaczonek, autorka zdjęcia, która podarowała je Muzeum Miejskiemu jest etnografem, socjologiem, doktorem nauk humanistycznych. W latach 2004-2014 była dyrektorem Muzeum Miejskiego w Tychach. Jest autorką wielu zrealizowanych wystaw w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Miejskim w Tychach oraz publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska. Od wielu lat bada i dokumentuje historię Tychów, zjawiska społeczne, kulturowe i architekturę miasta.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj