Wiadomości

  • 1 maja 2023
  • 4 maja 2023
  • wyświetleń: 1405

Pełnoletność Muzeum Miejskiego w Tychach

25 kwietnia Muzeum Miejskie w Tychach świętowało 18 urodziny! Przedstawiamy historię jego powstania i rozwoju na przestrzeni lat!

Muzeum Miejskie w Tychach
Siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Tyskie Muzeum Miejskie działalność zainaugurowało dokładnie 25 kwietnia 2005 roku otwarciem wystawy „Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku” w zabytkowym budynku dawnej suszarni młóta, wzniesionej w 1909 roku na terenie Browaru Książęcego w Tychach przy ul. Katowickiej 9, gdzie placówka działała do 2018 roku. Od 2012 roku główna siedziba mieści się natomiast w Starym Magistracie, czyli dawnym budynku zarządu gminy, wzniesionym w 1906 roku przy pl. Wolności 1.

W 2016 roku Tyska Galeria Sportu - oddział muzeum otwarto na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji 7. Ale placówka nie zamyka się jedynie w murach swoich siedzib, nie tylko wychodząc z wystawami i wydarzeniami w przestrzeń miasta. Pracownicy są ciekawi nie tylko wspomnień, ale też najbardziej aktualnych nastrojów panujących w mieście. Do tego lubią zabierać głos w sprawach lokalnej, tyskiej i śląskiej, społeczności.

Muzeum Miejskie w Tychach
Siedziba Muzeum Miejskiego - Stary Magistrat · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Idea utworzenia muzeum w Tychach po raz pierwszy została sformułowana w latach 80. XX wieku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyskiej. We wrześniu 1996 roku Rada Miasta Tychy jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia instytucji, a w sierpniu 2000 roku - uchwałę w sprawie utworzenia i nadania statutu samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Muzeum Miejskie w Tychach”.
Inicjatorką i gorącą orędowniczką, która doprowadziła do powstania muzeum, jest dr Maria Lipok-Bierwiaczonek - uznana etnografka, pierwsza dyrektorka Muzeum w latach 2004-2014, a obecnie członkini Rady Muzeum Miejskiego. Od 2014 roku dyrektorką jest Aleksandra Matuszczyk.

- Słuchamy i rozmawiamy. Patrzymy. Zbieramy rzeczy, z których tworzymy muzealną kolekcję. Interesuje nas miasto: architektura osiedli i historia przydrożnych kapliczek, dawne rzemiosło i sztuka współczesna, obrzędowość doroczna i codzienne sposoby życia. I wszystko, co między nimi. Poświęcamy im wystawy, książki, działania edukacyjne. Badamy wielowiekową historię gospodarowania na dawnej ziemi pszczyńskiej, jak i najnowszą historię budowania (rozpoczętą w 1951 roku wraz z nadaniem Tychom pełnych praw miejskich). Czerpiemy z doświadczeń i pamięci ludzi - tych o starym tyskim rodowodzie oraz tych, którzy tu przybyli z innych stron Śląska, z różnych zakątków Polski i spoza granic kraju. Z wyboru czy z konieczności, wszyscy znaleźli tu swoje miejsce. A różnorodność kulturowa stworzyła najbardziej trwały fundament miasta. To na nim chcemy budować - mówią muzealnicy.

Muzeum Miejskie w Tychach
Dawna siedziba Muzeum na terenie Browaru Książęcego · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Za nami dziesiątki wystaw, tysiące wydarzeń, w których uczestniczyły setki tysięcy osób oraz wiele inspirujących wydanych publikacji i setki wydawnictw zgromadzonych w muzealnej bibliotece.

- Mamy też nadzieję, że to miliony Waszych wspomnień - dodają pracownicy Muzeum Miejskiego.

Muzeum Miejskie w Tychach w liczbach:7 działów - 5 działów merytorycznych: Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych; Dział Fotografii; Dział Historii Miasta; Dział Etnologii; Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskie w Tychach; 2 działy wspomagające: Dział Edukacji i Promocji; Dział Administracyjny.

Tworzy je 16 osób. Liczba zbiorów przez nie gromadzonych to 24 808 jednostek zapisanych jako 8 918 pozycji inwentarzowych (stan na 31 grudnia 2022 roku).

- Naszą osiemnastkę fetować będziemy przez najbliższych 6 tygodni w copiątkowym facebookowym cyklu „Wybrane z kolekcji”, przybliżając naszą działalność przez pryzmat działów. Dziękujemy, że mogliśmy z Wami dorastać i dojrzewać, również że już od osiemnastu lat jesteście z nami - mówią muzealnicy.

Jeśli macie jakieś wspomnienia związane z muzeum, podzielcie się nimi w komentarzach!

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj