tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2023
  • 4 maja 2023

[ZDJĘCIA] Święto Konstytucji 3 Maja w Tychach

Zobaczcie fotorelację z obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tychach!

Reklama

Święto Konstytucji 3 Maja w Tychach - 03.05.2023 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tychach upamiętniliśmy na wiele różnych sposobów. Główne obchody miały charakter oficjalny. Rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile pod dyrygenturą Dominiki Kawiorskiej. Po mszy uformował się korowód z udziałem Orkiestry KWK „Piast”, który przeszedł pod Pomnik Powstańca Śląskiego na Placu Wolności, gdzie miała miejsce kolejna część obchodów. Uczestnicy otrzymali flagi oraz kokardy narodowe, zgodnie z wieloletnią już tradycją tego święta w naszym mieście. Przy pomniku na pl. Wolności nastąpiło złożenie kwiatów oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z udziałem Orkiestry Dętej KWK „Piast” i chóru Presto Cantabile.

O godz. 15.00 odbyły się także uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie przy ul. Katowickiej z oprawą muzyczną chóru Cantate Deo pod dyrygenturą Michała Brożka.

Wszystkich tych, którzy preferują patriotyzm w odsłonie kulturalnej, organizator obchodów, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zaprosił na Plac Baczyńskiego, gdzie o 17.00 odbył się koncert Norwid Kameralnie w wykonaniu Sonos Kwartet w składzie: Małgorzata Hlawska, Marta Huget-Skiba, Anna Grzybała, Joanna Urbańska-Mikszta oraz gości specjalnych rodem ze świata muzycznej alternatywy: Gaby Kulki i Miłosza Wośko. Zaprezentowane zostały utwory do tekstów Cypriana Norwida w związku z przypadającą w maju 240. rocznicą jego śmierci.

Norwid Kameralnie na Baczu: Sonos Kwartet, Gaba Kulka i Miłosz Wośko - 03.05.2023 · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


To nie pierwsze spotkanie występujących w Tychach gości. Artyści (Sonos Kwartet, Gaba Kulka i Miłosz Wośko) spotkali się podczas prac nad utworami, które znalazły się na wydanej w minionym roku płycie „Norwid od Nowa”, a zaprezentowany program zawierał kompozycje do tekstów wieszcza z plyty „Norwid od Nowa” m.in. Królestwo czy Czemu nie w chórze. Usłyszeliśmy również piosenki wykonywane wcześniej przez Czesława Niemena - powstałe w czasie jego fascynacji Norwidem - m.in. Italiam Italiam, Sariusz, czy Marionetki.

Wkrótce fotorelacja z części artystycznej święta w Tychach!

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.