tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2023
  • 16 kwietnia 2023

Rozpoczyna się remont Teatru Małego! Spektakle przeniesione

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Podpisana została umowa z wykonawcą na termomodernizację budynku Teatru Małego wraz z przebudową jego wnętrza i zagospodarowaniem sąsiadującego terenu. Do zakończenia prac remontowych działalność teatru będzie prowadzona w Pasażu Kultury Andromeda.

Reklama

Teatr Mały
Teatr Mały · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


W maju ubiegłego roku, po otrzymaniu dofinansowania w wysokości ponad 21 milionów złotych, podjęto decyzję o remoncie Teatru Małego w Tychach. W środę, 12 kwietnia Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych podpisał umowę z wykonawcą, firmą MILIMEX S.A. z Siemianowic Sląskich, która przeprowadzi, m.in. termomodernizację dachu oraz wymianę instalacji odgromowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną, termomodernizację ścian, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania z nowym węzłem cieplnym, elektrycznej, klimatyzacji i wentylacji, hydrantowej, przeciwpożarowej, zagospodarowanie terenu (w tym m.in. wykonanie miejsc parkingowych, placów i traktów pieszych, małej architektury).

Wykonane zostaną także wewnętrzne prace związane z remontami pomieszczeń sanitarnych, szatni, garderób, drewnianych podestów nad sceną, a także malowanie sufitu i ścian oraz wymianę foteli na widowni (sala teatralna liczy 426 miejsc siedzących). Realizacja inwestycji wpłynie nie tylko na poprawę warunków użytkowania budynku i podniesienie jego estetyki, ale przyczyni się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska (redukcja PM10 i CO2) poprzez poprawę efektywności energetycznej miejskiej infrastruktury. Pozwoli też ograniczyć koszty bieżącego utrzymania obiektu.

mozaika, Teatr Mały
fot. UM Tychy


Co istotne - znajdująca się na elewacji budynku mozaika zostanie poddana pracom konserwatorskim.

- Mozaika na zachodniej elewacji Teatru Małego przy ul. Hlonda zaprojektowana przez architekta Janusza Włodarczyka i wykonana w 1964 roku przez Franciszka Wyleżucha jest w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie - mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków.

- Mamy świadomość jej wartości i dlatego zależy nam na tym, aby zachować ją w jak najlepszym stanie jak najdłużej - dodaje Anna Syska.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na październik przyszłego roku.

- Na czas prac remontowych działalność Teatru Małego przeniesie się do Pasażu Kultury Andromeda, gdzie premiera pierwszego spektaklu w nowym, tymczasowym miejscu, odbędzie się już 22 kwietnia. Serdecznie na nią zapraszam - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i dodaje: - Podczas bardzo dużych wydarzeń będziemy także korzystać z gościnności tyskiej Mediateki.

Koszt zadania pn. „Termomodernizacja i modernizacja Teatru Małego w Tychach wraz z przebudową strefy wejściowej i zagospodarowaniem terenu” wynosi ponad 25,5 miliona złotych. Nieco ponad 21 milionów złotych to środki pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj