tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 13 kwietnia 2023
 • 14 kwietnia 2023

W regionie, w tym w Tychach, ma powstać 9 nowych SOR-ów

W województwie śląskim, w tym w Tychach, powstaną nowe szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) - poinformował na początku kwietnia Rynek Zdrowia, powołując się na zapowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Wszystko to po to, by w regionie jeden SOR przypadał na 200 tys. mieszkańców. Obecnie pod pieczą ma 414 tys. potencjalnych pacjentów.

Reklama

sor, szpitalny oddział ratunkowy
Szpitalny oddział ratunkowy · fot. WPR Katowice


Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wyjaśnia, że 9 nowych SOR-ów nie pojawi się z dnia na dzień, ani nawet z miesiąca na miesiąc. Zamiar jest taki, co uwzględniono w Wojewódzkim Planie Działania Ratownictwa Medycznego, by wszystkie pracowały najpóźniej do roku 2026.

Gdy nic nie stanie na przeszkodzie, to SOR-y powinny powstać przy:

 • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju,
 • Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu,
 • ICZ Healthcare Sp. z o.o w Żywcu,
 • SP ZOZ MSWiA w Katowicach im. sierż Grzegorza Załogi,
 • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach - Megrez Sp. z o.o. ,
 • Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu,
 • SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu,
 • SP ZOZ Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie,
 • Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi.


Wiceminister Kraska powołał się także na dane Głównego Urzędu Statystycznego i poinformował, że na jeden SOR w województwie śląskim przypada ok. 312 567 mieszkańców. Po uruchomieniu nowych SOR-ów liczba ta będzie wynosiła ok. 190 tys. mieszkańców województwa śląskiego.

Teraz w Śląskiem jest 14 szpitalnych oddzialów ratunkowych.

- Jeden szpitalny oddział ratunkowy zabezpieczać powinien obszar nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców, pozwalający na dotarcie zespołu ratownictwa medycznego z miejsca zdarzenia do tego oddziału w czasie nie dłuższym niż 45 minut - podkreślił wiceminister.

- To dobrze, że przybędzie SOR-ów, ale jeśli gros zamiast korzystać z usług nocnej i świątecznej pomocy będzie udawało się do SOR-ów, to nadal będzie w nich tłok i zgrzytanie zębów. Dlaczego? Dlatego, że ktoś musi czekać pół doby na przyjęcie przez lekarza, zapominając, że skoro ma złamany palec, to jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - mówią przedstawiciele WPR.

Przypomnijmy: według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce obecnie działa 245 szpitalnych oddziałów ratunkowych. SOR to jednostka systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), która udziela pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Świadczenia opieki zdrowotnej, których udziela SOR, polegają na:

 • wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta,
 • leczeniu niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych.


- Szanowni pacjenci, pamiętajcie, że karetka nie jest przychodnią na kółkach i SOR również nie zastępuje lekarza rodzinnego - przypominają ratownicy.

ar / tychy.info

źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.