tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2023

[Historyczne zdjęcie] Spacer po Placu Bieruta, lata 60.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Dziś w cyklu "Historyczne zdjęcia" kadr z początku lat 60. XX wieku. Uwieczniono w nim tyszan spacerujących po Placu Baczyńskiego - dawniej Placu Bieruta.

Reklama

Spacer po Placu Baczyńskiego, 1961 rok
Spacer po Placu Baczyńskiego, 1961 rok · fot. Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach


Ciekawostką jest, że widoczny na zdjęciu z ok. 1961 roku Plac Bolesława Bieruta był kiedyś jednym z najbardziej "usportowionych" miejsc w mieście. Organizatorzy kolarskich wyścigów z przełomu lat 50. i 60. XX wieku upodobali sobie plac i okoliczne ulice jako trasę dla peletonu.

Kilka lat później na placu zrobiło się znacznie głośniej za sprawą rywalizacji samochodów i motocykli o mistrzostw Polski. W kawiarni "Mimoza" - ale to już w latach 70. - lubili się spotkać po treningu na kawce piłkarze ekstraklasowego GKS Tychy.

A w kinie "Andromeda", kulturalnym centrum placu, nie brakowało kasowych seansów ze sportem w roli głównej. Pamiętacie takie filmy, jak amerykański "Rocky" czy polski "Piłkarski poker"? Latem 1982 roku "Andromeda" wyświetlała "Wejście smoka", które w całym kraju biło rekordy popularności. To wtedy setki małoletnich tyszan postanowiło być jak Bruce Lee i zapisało się na zajęcia wschodnich sztuk walki... - przypominają pracownicy Muzeum Miejskiego.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj