Wiadomości
- 17 kwietnia 2023
- wyświetleń: 2126
Metropolia Europejską Stolicą Kultury? Spotkania konsultacyjne
Za nami:
Miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą wspólnie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Odbędą się na spotkania konsultacyjne w podregionach GZM - publikujemy ich terminy i lokalizacje.
W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w czwartek, 23 marca odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wspólny wniosek, w imieniu wszystkim miast i gmin Metropolii, złożą Katowice we współpracy z Sosnowcem. Niebawem rozpoczną się konsultacje ze środowiskami artystycznymi.
- Wierzymy, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to szansa nie tylko dla samych Katowic czy Sosnowca, ale mieszkańców wszystkich 41 gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię - mówił w Sosnowcu wiceprzewodniczący zarządu GZM Henryk Borczyk.
Do 15 września ma zostać przygotowany wniosek aplikacyjny. Jego przygotowaniem zajmie się Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
Loading...
W związku ze staraniami Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 odbędą się na spotkania konsultacyjne w podregionach GZM. Celem spotkania jest nawiązanie współpracy oraz poznanie opinii środowisk kreatywnych. Spotkania te to element przygotowań do złożenia wniosku w konkursie o tytuł ESK. Kandydatura ma obejmować swoim programem wszystkie 41 gmin tworzących Metropolię.
Pierwsze spotkanie, dla podregionu gliwickiego, odbędzie się 4 kwietnia w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach. Dzień później, 5 kwietnia odbędzie się spotkanie w podregionie Sosnowieckim w Energetycznym Centrum Kultury Im. Jana Kiepury w Sosnowcu. 12 kwietnia o spotkamy się w BECEK-u Bytomskim Centrum Kultury, 13 kwietnia w siedzibie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów, a 17 kwietnia w Muzeum Miejskim w Tychach. Wszystkie spotkania odbędą się o godz. 17.00.
Na konsultacje obowiązują zapisy. W przypadku wyczerpania miejsc planowane są dodatkowe terminy. Więcej informacji znajdziesz w formularzu pod tym linkiem.
Więcej o konsultacjach
Przygotowaniem wniosku aplikacyjnego, który ma powstać do 15 września 2023 roku, zajmuje się Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Pomogą temu spotkania konsultacyjne w podregionach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotyczące podregionu tyskiego to ważna informacja też dla przedstawicielek i przedstawicieli szeroko rozumianego sektora kultury z Bierunia, Bojszów, Chełma Śląskiego, Imielina, Kobióra, Lędzin, Łazisk Górnych, Mikołowa i Wyr.
Zależy nam na głosie środowiska wpływającego na oblicze sektora kultury. Celem spotkania jest nawiązanie współpracy, poznanie opinii środowisk kreatywnych i próba zaprojektowania modelu aktywnej współpracy na linii podregiony - GZM dla kultury, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w części programowej aplikacji do konkursu o tytuł ESK. To także szansa na bliższą współpracę i zsieciowanie, również poza kontekstem ESK.
Wyniki konsultacji zostaną wykorzystane w aplikacji do konkursu ESK, ale przede wszystkim mają służyć przez kolejne lata szerokiemu gronu interesariuszy: instytucjom kultury, animatorkom i animatorom kultury czy decydentkom i decydentom do podejmowania decyzji w zakresie polityk kulturalnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ten dialog to zarazem pierwszy z elementów procesu, jakim jest przygotowanie wniosku w konkursie o tytuł ESK 2029. Bo kluczowym założeniem na każdym etapie jego tworzenia i realizacji jest partycypacyjność.
Konsultacje w Tychach
- Data: 17 kwietnia 2023 (poniedziałek), godz. 17.00-19.00
- miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
- zapisy (liczba uczestniczek i uczestników ograniczona): bit.ly/metro_konsultacje
- wstęp wolny!
- więcej informacji: badania@miasto-ogrodow.eu
Wśród mieszkańców zostaną przeprowadzone badania
Drugim elementem procesu będą pogłębione badania wśród mieszkanek i mieszkańców, które będą trwały do końca 2023 roku. Swoim zasięgiem badanie to ma obejmować takie kwestie jak:
- uczestnictwo i nie uczestnictwo w kulturze,
- kondycja sektora kultury,
- kultura w dobie cyfrowej,
- kulturalna lokalna i kultura centralna.
W ten sposób nie tylko będzie można poznać potrzeby tych, którzy biorą udział w życiu kulturalnym lub je tworzą. Równie ważni będą ci, którzy w nim nie uczestniczą.
Kandydatura w wymiarze artystycznym ma w pełni wykorzystać regionalny potencjał. Ale obok wymiaru artystycznego kandydatura będzie miała równie silny aspekt społeczny. Będzie oparta o przekonanie, że poprzez działania kulturalne możemy pogłębiać spójność społeczną.
Organizatorzy:
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
- Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów
- Muzeum Miejskie w Tychach.
Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.