tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 25 marca 2023
  • 26 marca 2023

[FOTO] Tyszanie przebiegli maraton w Rzymie! Wśród nich radna

Kilkudziesięcioosobowa grupa tyszan skupionych wokół grupy biegowej Team Papry w przedostatni weekend marca wzięła udział w maratonie Run Rome The Marathon w Rzymie! To nie pierwszy wyjazd mieszkańców Tychów na zagraniczną imprezę biegową. Wśród startujących była jedna z radnych z naszego miasta.

Reklama

Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023
Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023 · fot. archiwum prywatne uczestników


Maraton w Rzymie cieszy się niezwykłą popularnością, zarówno wśród doświadczonych maratończyków, jak i wśród amatorów biegania. Trasa prowadzi przez ścisłe centrum starożytnego miasta. W tym roku na starcie stawiło się 15 tysięcy biegaczy z całego świata. Pełny dystans maratonu ukończyło 8534 mężczyzn oraz 2692 kobiety. Pierwszy na mecie pojawił się Allam Taoufik z Maroka z czasem 2 godz. 7 min. 43 sek., a jako pierwsza kobieta bieg ukończyła Kenijka Betty Chepkwony z czasem 2 godz. 23 min. 2 sek..

- Grupa maratończyków z Tychów liczyła prawie 30 osób. Panie stanowiły 12 osobową grupę. Z supportującymi członkami rodzin wyjechało ponad 40 osób - mówi Monika Kruczek - koordynatorka wyjazdu.

Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023
Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023 · fot. archiwum prywatne uczestników


Jako pierwsza tyszanka na mecie zameldowała się Beata Norek-Ciszak z czasem 3 godz. 43 min. 10 sek., natomiast spośród tyszan pierwszy był Grzegorz Lebuda, któremu przebiegnięcie maratonu zajęło 3 godz. 20 min. 35 sek.. Radna Miasta Tychy - Patrycja Kosowska-Pawłowicz pokonała cały dystans w 4 godziny i 18 minut.

Loading...


- Trasa maratonu była przepiękna, nie omijała żadnego ważnego zabytku, więc można powiedzieć, że najpierw Rzym zwiedziliśmy na biegowo, choć nie każdy miał czas, żeby skupiać się na architekturze, bo osoba, która biegnie szybko, koncentruje się przede wszystkim na swoim kroku. Ale ci, którzy biegli bardziej turystycznie nieraz zatrzymywali się na trasie, żeby zrobić sobie zdjęcie, na przykład na tle uczestników zmierzających w stronę Watykanu. Minus tej trasy to kostka brukowa - w Rzymie jest jej sporo. To śliska nawierzchnia, więc każdy z nas oczekiwał odcinków asfaltowych, by móc pewniej stawiać stopy - wspomina pani Monika.

Loading...
=AZVi_nylBW2uw2kc68lVV6Jtyt-x8f30I9f7yMNJXEcZCw2uyMbDZVb0SRFZTLWhXqdoV7NPQcAMstWT-zEKAR0BMCAKqFipcfkEjZQ0Voy976K5tflhAjbIC7s4WKgQDmUTG2UeLtZauyLXxE529yoIeMs9IuCMouP5mqc9uS0r2h6NdVo3Vd8urCLEnh1y1G5b77wtVpPS4_KtSe0ftCq8&__tn__=%2CO%2CP-R]

- Już dzień po maratonie zrobiliśmy sobie kilkunastokilometrowy spacer, bo nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie - to nieodzowny element każdego naszego wyjazdu. Grupa biegaczy pod okiem profesjonalnego przewodnika zwiedziła najważniejsze punkty na mapie Rzymu - od Koloseum aż do Watykanu- opowiada.

Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023
Tyszanie w Rzymie - 19.03.2023 · fot. archiwum prywatne uczestników


- Tego typu wyjazdy to zawsze świetna okazja do nawiązania nowych znajomości. Tym razem szczególnej, bo na lotnisku we Włoszech tyszanie spotkali zwyciężczynię rzymskiego maratonu - Betty Chepkwony i jej trenera - naszego rodaka Damian Kaczmarka, ultramaratończyka i byłego mistrza Polski na 100 kilometrów oraz uczestnika Badwater 135 - wspomina tyszanka.

Spotkanie ze zwyciężczynią maratonu na lotnisku
Spotkanie z kenijską zwyciężczynią maratonu na lotnisku · fot. archiwum prywatne uczestników


Pomysł na wyjazd do Rzymu zrodził się, gdy tyscy biegacze wracali z maratonu w czeskiej Pradze. Kolejna impreza, w której planują wziąć udział, to maraton Nicea - Cannes w 2024 roku.

- Bieg odbywa się na przełomie października i listopada. Meta zlokalizowana jest na czerwonym dywanie w Cannes. Trasa jest bardzo przyjemna dla oka, bo przez większość czasu biegnie wzdłuż wybrzeża. Jest w miarę płasko, nie ma dużych podbiegów. Jest też sztafeta maratońska dla osób, które nie dadzą rady przebiec pełnego dystansu ponad 40 km - wyjaśnia M. Kruczek. - Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do nas, nie tylko mieszkańców Tychów, ale i okolicznych miejscowości - zaznacza.

Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023
Oprawa maratonu w Rzymie - 19.03.2023 · fot. archiwum prywatne uczestników


A wszystko zaczęło się od maratonu w Atenach w 2019 roku, na który pojechało kilkadziesiąt osób. Następnie była Walencja - na listach startowych pierwotnie pojawiło się ponad 60 osób z Tychów. Niestety w 2020 roku impreza została odwołana przez COVID. Mniejsza grupa kilkunastu osób pojechała do Hiszpanii dopiero w roku 2021.

W roku 2022 przyszedł czas na bieganie w Pradze. Pojechała kilkunastoosobowa grupa. To właśnie w czasie powrotu pociągiem tyszanie wymarzyli sobie maraton w Rzymie. Wtedy też powstał pomysł na koszulki "Who's running the word?"

Tyszanie na maratonie w Rzymie - 19.03.2023
Koszulki biegowe · fot. archiwum prywatne uczestników


Zaprojektowane zostały przez Azteq Design. Na nadruku są biegacze, jest kula ziemska, jest Polska i tekst z przekazem "Run The World and Never Give Up".

- Michał Fidor to człowiek, który spełnił marzenia o idealnej koszulce na "podróżowanie i bieganie", która z pewnością przyda się na bieg we Francji Alpes-Maritimes Nice-Cannes Marathon 2024 - mówi pani Monika.

Team Papry
Grupa biegowa Team Papry · fot. Team Papry / Facebook


Ekipa Team Papry trenuje we wtorki i czwartki od godziny 19:00. Zbiórki są organizowane pod tężnią przy kościele Bł. Karoliny.

- Bieganie to nie tylko poprawa kondycji fizycznej czy psychicznej. Uprawianie tej dyscypliny sportu pomaga się odnaleźć się w życiu codziennym, uczy wytrwałości i pozwala nawiązywać wspaniałe przyjaźnie. Jesteśmy nie tylko grupą biegaczy ale i przyjaciół, więc spotykamy się w wolnym czasie - wychodzimy do teatru, kina, czy organizujemy wspólnego grilla - mówi Monika Kruczek.

- Zapraszamy chętnych - dodaje.

Zapis transmisji z rzymskiego maratonu można obejrzeć pod linkiem: https://liveonhqtv.com/run-rome-the-marathon/

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.