Wiadomości

  • 21 marca 2023
  • wyświetleń: 969

Zdrowe usługi. Tychy w pierwszej 10. w kat. Usługi komunalne i społeczne

Usługi komunalne i społeczne, takie jak zaopatrzenie w ciepło, zarządzanie odpadami czy inicjatywy podejmowane w zakresie zdrowia publicznego, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jak najlepszych warunków życia w miastach - również w kontekście zdrowia mieszkańców. Liderem w kategorii „Usługi komunalne i społeczne” został Rzeszów, a tuż obok niego na podium stanęły Kraków i Leszno. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się m.in. Tychy.

Zdrowe usługi. Sprawdź, które miasta znalazły się na podium w kategorii „Usługi komunalne i społeczne” Indeksu Zdrowych Miast



Usługi komunalne i społeczne, takie jak zaopatrzenie w ciepło, zarządzanie odpadami czy inicjatywy podejmowane w zakresie zdrowia publicznego, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania jak najlepszych warunków życia w miastach - również w kontekście zdrowia mieszkańców. Potwierdzają to twórcy Indeksu Zdrowych Miast - badacze z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i eksperci Grupy LUX MED.

- Jak zauważają eksperci opracowujący Indeks Zdrowych Miast, jakość usług komunalnych i społecznych w Polsce systematycznie się poprawia, chociaż wciąż w tym obszarze jest wiele do zrobienia. Liczę, że dane jakie przywołujemy w raporcie będą swego rodzaju inspiracją dla władz samorządowych, jak i w którym kierunku warto się rozwijać, by zadbać o zdrowie mieszkańców - podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Odpowiedzialne zarządzanie usługami w trosce o zdrowie mieszkańców



Usługi komunalne i społeczne są odpowiedzią na podstawowe potrzeby, ale także na wymagające stałego rozwoju obszary środowiskowe, ekonomiczne czy związane z bezpieczeństwem.

- Zespół badaczy wyselekcjonował, a następnie poddał szczegółowej analizie usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest największy. To przede wszystkim usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna, sport i bezpieczeństwo publiczne. Po przeprowadzeniu badania, możemy stwierdzić, że zarówno samorządy, jak i organizacje prywatne dostrzegają potrzebę tworzenia programów wspierających obszar usług komunalnych i społecznych. Projekty te ewoluują na naszych oczach, by stale odpowiadać na zmieniające się potrzeby społeczności - wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

Analizując kategorię „Usługi komunalne i społeczne” Indeksu Zdrowych Miast, badacze wzięli pod uwagę m.in. następujące wskaźniki: awarie sieci wodociągowej na 1 km sieci, zmieszane odpady zebrane w ciągu roku na 1 mieszkańca, liczbę centrów kultury, domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic na 10 tys. osób, liczbę osób na 1 tys. mieszkańców korzystających z zasobów bibliotek publicznych, liczbę dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych na 1 tys. dzieci w wieku do 3 lat, liczbę obiektów sportowych na 100 tys. mieszkańców czy liczbę przestępstw stwierdzonych przez policję o charakterze gospodarczym, kryminalnym, drogowym na 1 tys. osób.

Zwycięzcy kategorii



Liderem w kategorii „Usługi komunalne i społeczne” został Rzeszów, a tuż obok niego na podium stanęły Kraków i Leszno. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się: Przemyśl, Żory, Zamość, Płock, Skierniewice, Tychy i Opole.

Zgodnie z przeanalizowanymi danymi, w Rzeszowie na jednego mieszkańca w ciągu roku przypada 218,2 kg odpadów zmieszanych. W Krakowie 246 kg, a w Lesznie 238,4 kg.

Z kolei jeśli chodzi o wskaźnik czytelnictwa, to w stolicy podkarpacia 158 osób na 1 tys. mieszkańców korzysta z bibliotek miejskich. Adekwatnie 235 mieszkańców Krakowa na 1 tys. i 204 osoby na 1 tys. żyjących w Lesznie wypożycza książki z miejskich zasobów bibliotecznych.

Biorąc pod uwagę wskaźnik przestępstw, w Rzeszowie policja odnotowała średnio 11,5 przestępstw kryminalnych, 7,9 o charakterze gospodarczym oraz 1,3 przestępstw drogowych na 1 tys. mieszkańców. W stolicy małopolski było to 16,6 przestępstw kryminalnych, 6,5 zdarzeń o charakterze gospodarczym i 0,8 przestępstw drogowych. Natomiast w Lesznie zgodnie ze statystykami policyjnymi, na 1 tys. mieszkańców stwierdzono średnio 11,8 przestępstw kryminalnych, 12,8 zdarzeń o charakterze gospodarczym i 1,2 przestępstw drogowych.

Więcej: https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf

Zdrowe usługi. Sprawdź, które miasta znalazły się na podium w kategorii „Usługi komunalne i społeczne” Indeksu Zdro

BM / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.