Wiadomości

  • 10 marca 2023
  • wyświetleń: 1374

Zgłoszenia mieszkańców i kontrole palenisk. Jak to jest w Tychach?

Funkcjonariusze straży miejskiej reagują na zgłoszenia mieszkańców dotyczące ewentualnego spalania odpadów. Ale to nie wszystko. Strażnicy prowadzą również regularne kontrole palenisk, niezależnie od interwencji mieszkańców.

kontrole palenisk w Tychach
Próbka popiołu pobrana z kotła · fot. Straż Miejska w Tychach


Zaplanowane, systematyczne przeglądy Straż Miejska realizuje wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska raz w tygodniu, w obszarach występowania powietrza o najgorszej jakości. Od 1 stycznia przeprowadzono 40 kontroli planowanych. W lutym ogłoszono 2 alerty smogowe dla naszego miasta, w ramach których wykonano 16 dodatkowych kontroli.

Od początku roku mieszkańcy zgłosili 30 zdarzeń dotyczących spalania i zanieczyszczania powietrza przez spalanie w gospodarstwach domowych czy zakładach produkcyjnych. - Jak na nasze duże miasto i rodzaj zabudowy to chyba nie jest jakiś specjalnie niepokojący wynik. Jednakże każde tego typu zgłoszenie realizowane jest przez funkcjonariuszy w pierwszej kolejności, ponieważ zakładamy najgorsze - spalanie odpadów - informują strażnicy miejscy.

Tegoroczne zgłoszenia w większości się nie potwierdziły. - Czarny, czy nieprzyjemnie pachnący dym nie wynikał ze spalania odpadów tylko, niestety, ze słabej jakości materiału opałowego - relacjonują funkcjonariusze straży miejskiej.

kontrole palenisk w Tychach
Kocioł · fot. Straż Miejska w Tychach


Z każdej interwencji i kontroli posesji pod kątem spalania w instalacjach domowych funkcjonariusz sporządza protokół. Sprawdzana jest przede wszystkim jakość opału i rodzaj używanego pieca.

W trakcie kontroli ujawniono 10 wykroczeń. Nałożono 1 mandat i udzielono 9 pouczeń.

- Cieszy jednak fakt, że interwencji potwierdzających spalanie odpadów z roku na rok jest coraz mniej. Obserwowany jest również trend rezygnowania z kotłów węglowych na rzecz pieców gazowych - zauważają strażnicy miejscy.

BM / tychy.info

źródło: Straż Miejska Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj