Wiadomości

 • 5 marca 2023
 • wyświetleń: 2796

W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej

Za nami:

Od 10 marca do 13 maja w Muzeum Miejskim w Tychach potrwa wyjątkowa wystawa pt. "W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej". Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących!

W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej
Na zdjęciu Herbert i Ewald (w mundurze) Mrukwa, w tle szkoła w Czułowie, 1941 rok · fot. Muzeum Miejskie w Tychach / materiały prasowe


Ekspozycja to podróż do lat 1939-1945 oraz przypomnienie losów mieszkańców i mieszkanek Czułowa - najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów. Pokazuje ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności - do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych.

Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy związane były właśnie z Czułowem podczas ostatniej wojny światowej. Warto przypomnieć, że zburzenie, powstałego w 1937 roku pomnika Powstańców Śląskich stało się początkiem zmian, jakie nastały po wkroczeniu wojsk niemieckich do Tychów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane wątki związane nie tylko z mieszkańcami i mieszkankami Czułowa, ale też z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawią się również kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych.

Bo II wojna światowa to nie tylko znane bitwy i nazwiska dowódców wojskowych oraz przełomowe daty - to przede wszystkim szereg niewielkich epizodów, które miały znaczący wpływ na życie zwyczajnych osób. To właśnie ukazuje historia Czułowa. Tym samym tematyka wystawy, będąc głęboko zanurzoną w historii lokalnej, przybliża w skali mikro wielką historię.

Gabriel Pierończyk, kurator wystawy, jest pasjonatem, pomysłodawcą inicjatywy „Muzeum Historii Czułowa (w organizacji)”.

Fotografie, dokumenty, pamiątki rodzinne i inne obiekty, które można oglądać na wystawie, pochodzą z archiwów prywatnych mieszkańców i mieszkanek Czułowa: Joanny Bołdys-Jabłeki, Marty Bołdys, Andrzeja Busza, Andrzeja Cioski, Bronisławy Duki, Salomei Felder, Joanny Gadomskiej, Alfreda Gedigi, Cecylii Gospodarek, Jerzego Górnika, Stefanii Górnik, Alfredy Grzei, Doroty Janko, Krzysztofa Jaromina, Justyny Jobczyk, Wandy Kamińskiej, Marceliny Kieras, Jadwigi Koczy, Edwarda Kosta, Janusza Krzystolika, Hildegardy Krzyżowskiej, Waldemara Lebudy, Joanny Loski, Pawła Malcharka, Krzysztofa Małysiaka, Grażyny Mrukwy, Krystyny Nowak, Otylii Nowak, Beaty Pilszczek, Ireny Pióreckiej, Edwarda Prasoła, Janusza Simki, Marty Simki, Eugeniusza Szafrona, Cecylii Szczepanek i Izabeli Waszyńskiej; oraz zbiorów prywatnych Gabriela Pierończyka, będących częścią tworzącej się kolekcji muzealnej Muzeum Historii Czułowa (w organizacji).

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Szczegółowe informacje • Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
 • wstęp wolny
 • czas trwania: 10 marca-13 maja 2023
 • kurator: Gabriel Pierończyk
 • przygotowanie wystawy: Agata Berger-Połomska, Aleksandra Matuszczyk
 • identyfikacja wizualna: KLARstudio.pl - Magdalena Dziedzic i Marcin Kasperek
 • pozyskanie i przygotowanie fotografii: Barbara Kopia, Agnieszka Ociepa-Weiss (Archiwum Państwowe w Katowicach), Artur Pławski
 • redakcja tekstów: Agnieszka Tabor - Korektor Kropka i Redaktor Przecinek
 • koordynacja produkcji: Dorota Kordys
 • produkcja: Krystian Banik
 • program edukacyjny: Natalia Sitko
 • promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy.


Więcej na stronie Muzeum Miejskiego - kliknij w link.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj