Wiadomości

  • 24 lutego 2023
  • wyświetleń: 500

Jak usprawnić domowe porządki? - poznaj 5 cennych porad

Materiał partnera:

Niewielu z nas lubi sprzątać. Porządki domowe uchodzą za jeden z najbardziej nielubianych domowych obowiązków. Głównie dlatego, że wciąż nie bardzo wiemy, co zrobić, aby sprzątanie przebiegło szybko i dało spektakularne efekty. Można jednak usprawnić pracę tak, aby zbytnio się nie zmęczyć, osiągając lepsze i trwalsze rezultaty. W jaki sposób?

domowe porzadki


Zasada „od góry do dołu”Zaczynamy sprzątanie od najwyższego poziomu w każdym pomieszczeniu - od sufitu ku podłodze. Przed rozpoczęciem czyszczenia powierzchni zbieramy do worka wszystkie śmieci, a rzeczy do używania odkładamy na ich miejsce: ubrania z krzeseł do szafy, książki i płyty na półki, przybory do pisania do pojemnika, dokumenty do właściwych szuflad. Następnie ścieramy kurz i ewentualne inne zabrudzenia z górnych części mebli stopniowo ku dołowi, po drodze usuwając zanieczyszczenia z bibelotów i przecierając ramy obrazów, stojące lampy, itp.

Porządkując wnętrze szafy, wyjmujemy rzeczy najpierw z górnej półki, myjemy ją, osuszamy i układamy rzeczy z powrotem, przy okazji segregując je i odkładając na bok te, których nie będziemy już nosić. Podobnie postępujemy z kolejnymi półkami aż do najniższej. Z części wieszakowej wyjmujemy wszystko, myjemy wnętrze, osuszamy i odwieszamy rzeczy, również je przebierając. Ubrania, których noszenia nie przewidujemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, odkładamy do worka lub kartonu i pozbywamy się ich bez żalu; można je wywieźć do pojemników na ubrania.

Kolejną czynnością jest odkurzenie podłogi i dywanów. Najpierw trzeba zrobić to na sucho, aby mokre czyszczenie nie wytworzyło błota z pyłu i naniesionego brudu. Dopiero po czyszczeniu suchym następuje mycie podłóg.

W ten sam sposób sprzątamy wszystkie pomieszczenia; w domu piętrowym rozpoczynamy od najwyższej kondygnacji, przemieszczając się od strony lewej do prawej, następnie myjemy schody prowadzące w dół i sprzątamy niższą kondygnację. Postępując w ten sposób kończymy na pomieszczeniach w podpiwniczeniu i w garażu.

Podstawa - dobre urządzenia do sprzątaniaNajważniejszym urządzeniem do domowych porządków jest odkurzacz. Odkurzanie wykonuje się częściej niż większe sprzątanie, dlatego odkurzacz powinien być trwały, o dużej sile ciągu, najlepiej dwufunkcyjny - do pracy na sucho i na mokro. Warto zainwestować w odkurzacz Numatic z rodziny Henry (modele George). Jest on doskonałym rozwiązaniem do różnych powierzchni. Jako urządzenie profesjonalne ma parametry pracy znacznie wyższe niż zwykły odkurzacz domowy, jest bardziej trwały i wytrzymały. Różne modele odkurzaczy Numatic można znaleźć na stronie euroczystosc.pl.

Mieszkając w wielokondygnacyjnym domu jednorodzinnym z pewnością opłaca się nabyć wózek do sprzątania. Wystarczy prosty, dwuwiadrowy z wyciskarką do mopa. Taki wózek znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, głównie przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami bez konieczności noszenia wiadra, w którym ponadto trzeba często zmieniać roztwór myjący na czysty. Wózki do sprzątania również są dostępne na wspomnianej stronie.

Mop jest nieodzowny w każdym domu. Przeznaczony jest do mycia powierzchni, które można czyścić z użyciem wody. We współczesnych domach i mieszkaniach podłogi wykładane są najczęściej panelami, które można myć wodnymi roztworami specjalnie przeznaczonych środków chemicznych. Najbardziej efektywnie i szybko myje się za pomocą mopa płaskiego, wykonanego z higroskopijnego i łatwego do prania materiału. Dobre mopy i ergonomiczne stelaże są do nabycia w euroczystosc.pl i bonus-czystosc.pl.

Maszyny sprzątające - alternatywa dla większych powierzchniPorządki w dużym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, w którym powierzchnia do czyszczenia przekracza 50 m2, najlepiej wykonywać z zastosowaniem profesjonalnych maszyn. Można taki sprzęt wypożyczyć. Maszyny czyszczące, zwane też automatami szorująco-zbierającymi, są niezwykle funkcjonalne i wydajne. Podczas jednego przejazdu maszyny odbywa się zamiatanie, mycie, szorowanie i osuszanie czyszczonej powierzchni. Szacuje się, że sprzątanie za pomocą maszyn czyszczących obniża koszty w stosunku do metod ręcznych nawet o 70 proc.

Oferta maszyn czyszczących na wskazanych wyżej stronach jest bardzo zróżnicowana - od małych urządzeń zasilanych przewodowo do dużych, z własną trakcją i miejscem dla operatora. Do domu lub mieszkania wystarczy mały automat szorująco-zbierający zasilany z sieci. Urządzenia bateryjne przydatne są tam, gdzie gniazdka elektryczne są trudno dostępne, a także w domach parterowych; maszyny bateryjne są znacznie cięższe ze względu na wagę akumulatorów.

Profesjonalne środki chemiczne - większa wydajnośćW popularnych marketach można kupić wiele środków czystości o różnym przeznaczeniu. Niestety, w wielu przypadkach nie są one tak skuteczne, jak zachwalają ich producenci. Nie są też zbytnio skoncentrowane, przez co są mniej ekonomiczne w użyciu. Sporo z nich reklamuje się jako uniwersalne do wielu rodzajów powierzchni. Nie zawsze się to sprawdza.

Zdecydowanie bardziej opłacalne jest korzystanie z profesjonalnych preparatów, dostępnych zarówno w euroczystosc.pl jak i w bonus-czystosc.pl. Są one silnie skoncentrowane, dzięki czemu jedno opakowanie wystarcza na przygotowanie wielu litrów roztworu czyszczącego i w rezultacie koszty są niższe, niż przy zastosowaniu popularnych środków. Ponadto preparaty profesjonalne przeznaczone są do ściśle określonych rodzajów powierzchni, co gwarantuje ich skuteczność. Nadają się też do użycia w maszynach czyszczących, w przeciwieństwie do chemii gospodarczej z marketów.

Co bardziej się opłaci - własnym sumptem czy firma?Przed przystąpieniem do większych porządków przyda się sporządzenie kalkulacji, z której dowiemy się, co będzie korzystniejsze cenowo. Czy samodzielne sprzątanie, czy zamówienie usługi w firmie sprzątającej. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników: zakup niektórych urządzeń (choć to jednorazowy wydatek), koszt wypożyczenia maszyny, zakup środków chemicznych i akcesoriów do sprzątania (ścierki, rękawiczki, itp.), ponadto czas, jaki należy poświęcić na sprzątanie i ilu domowników będzie zaangażowanych do pracy. Następnie wszystko to porównujemy z ofertą firmy sprzątającej. Może się bowiem okazać, że w ostatecznym rezultacie dzięki skorzystaniu z jej usługi zapłacimy za porządki mniej, a wykonane zostaną dokładniej.