Wiadomości

  • 24 lutego 2023
  • wyświetleń: 935

Szkolenie dla policjantów w zakresie przestrzegania praw człowieka

Tyscy policjanci odbyli wczoraj szkolenie z zakresu przestrzegania praw człowieka. Spotkanie poprowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: młodszy inspektor Krzysztof Kazek - Pełnomocnik do spraw Ochrony Praw Człowieka oraz komisarz Monika Kocjan z Wydziału Psychologów.

Szkolenie w zakresie przestrzegania praw człowieka
Szkolenie w zakresie przestrzegania praw człowieka - 23.02.2023 · fot. KMP Tychy


Szkolenie w tyskiej komendzie skierowane było do dzielnicowych oraz policjantów z rewiru patrolowo-interwencyjnego, którzy na co dzień mają największy kontakt ze społeczeństwem. Tematyka poruszała przede wszystkim zagadnienia związane z prawami człowieka, a samo spotkanie miało na celu utrwalanie w środowisku policyjnym szacunku do drugiej osoby oraz respektowania jej godności i traktowania wolnego od tortur i poniżania.

Zajęcia dla tyskich policjantów poprowadził młodszy inspektor Krzysztof Kazek, który pełni rolę Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach do spraw Ochrony Praw Człowieka oraz komisarz Monika Kocjan - policyjny psycholog. Mundurowi mogli posłuchać o tym, jak przeprowadzać kontrolę osobistą i korzystać ze środków przymusu bezpośredniego w taki sposób, aby nie naruszać praw obywateli. Ważne było również przypomnienie o granicach uprawnień.

Prowadzący szkolenie podkreślili też wagę dialogu i wspólnego szukania rozwiązań problemów, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób pozbawionych wolności. Przypomnieli funkcjonariuszom, że w sytuacji, gdy to ich prawa są naruszane, powinni pamiętać, że zawsze mogą zgłaszać takie zdarzenia i liczyć na pomoc.

Przypomnijmy, że od 2004 roku w Policji działa sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Ich głównym zadaniem jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.