Wiadomości

  • 22 lutego 2023
  • wyświetleń: 440

Prace ogrodowe w lutym - co w tym miesiącu może zrobić ogrodnik?

Materiał partnera:

W Polsce luty jest zazwyczaj bardzo chłodnym i śnieżnym miesiącem. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o naszym ogrodzie. Jeżeli wykonamy niektóre zadania w lutym, w kolejnych miesiącach będziemy mieć mniej pracy. Jakie prace ogrodowe można wykonać w lutym?

prace w ogrodzie


Zabezpieczmy rośliny przed mrozem



Jeżeli posiadamy w swoim ogrodzie rośliny wieloletnie, koniecznie zadbajmy o to, żeby były one dobrze zabezpieczone przed mrozem. Warto co jakiś czas upewniać się, że ich osłony wciąż spełniają swoje zadanie. A jeśli nie - koniecznie je poprawić. W przypadku dużych opadów śniegu, dobrze jest regularnie otrzepywać znajdujące się w ogrodzie krzewy i drzewka - w przeciwnym wypadku mogą się one połamać. Luty to także czas, kiedy można powtórzyć bielenie drzew.

Dobrą praktyką jest regularne odśnieżanie trawnika. Jeżeli utworzyła się na nim skorupa śniegu - należy ją rozbić - w ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni śniegowej. Staramy się także nie dopuszczać do zamarznięcia oczka wodnego - zwłaszcza, gdy znajdują się w nim rośliny czy ryby.

Pierwsze porządki po zimie



W przypadku, gdy w lutym temperatury utrzymują się powyżej zera, możemy zająć się porządkami w naszym ogrodzie. Jest to dobry czas, żeby pozbyć się zaschniętych liści czy gałęzi. Koniecznie sprawdźmy także stan kłączy i cebul, które przechowujemy przez zimę. Gdy zauważymy na ich powierzchni ślady pleśni, natychmiast je wyrzućmy. W przeciwnym razie może ona zainfekować całe nasze zapasy.

Podlewanie, przycinanie i opryski



Dodatnie temperatury sprawiają, że możemy podlać rośliny zimozielone, które posiadamy w swoim ogrodzie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas chłodów tracą one wodę, a jednocześnie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Odwilż to znakomity czas na nawadnianie.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który możemy wykonać w lutym jest przycinanie drzew i krzewów (z wyjątkiem tych, które kwitną na wiosnę), a także traw ozdobnych jeżeli je posiadamy. Warto jest przycinać orzechy włoskie, grusze, śliwy, jabłonie, a także takie krzewy jak agrest, porzeczki czy rokitnik. Obowiązkowo pamiętajmy, żeby miejsca po przycinaniu zabezpieczyć przy pomocy specjalnej maści ogrodniczej.

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że luty to właściwy czas na przeprowadzenie oprysków krzewów iglastych. Możemy je w ten sposób skutecznie zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami.

Pierwsze rośliny w ogrodzie



Już w lutym możemy obserwować jak w naszym ogrodzie budzi się życie. Jest to czas, kiedy kiełkują rośliny cebulowe takie jak przebiśniegi czy tulipany. Posiadają one odporność na niskie temperatury, dlatego nie trzeba ich okrywać nawet w przypadku większych mrozów. Możemy jednak zadbać o to, żeby były one dobrze wyeksponowane.

Sadzenie roślin o długim okresie wegetacji



W lutym należy zająć się sadzeniem roślin posiadających długi czas wegetacji. Pamiętajmy, żeby wysiewać je w mieszkaniu lub w szklarni, gdzie temperatura jest stabilna. Optymalna temperatura kiełkowania roślin jednorocznych waha się zazwyczaj od 20 do 22 stopni Celsjusza. Ogrodnicy zalecają wysiewać w lutym takie rośliny jak na przykład lwia paszcza, aster chiński, żeniszek meksykański, begonia stale kwitnąca, heliotrop peruwiański czy gazania.

Luty to czas planowania



Każdy ogrodnik powinien przeznaczyć w lutym czas na planowanie ogrodu. Warto jest zrobić przegląd narzędzi ogrodowych i nasion. Jeżeli czegoś nam brakuje, przed rozpoczęciem sezonu możemy złożyć zamówienie w dobrze zaopatrzonym internetowym sklepie ogrodniczym (na przykład plantet.pl).