Wiadomości

  • 4 marca 2023
  • 9 marca 2023
  • wyświetleń: 1699

Spotkanie z autorem książki o Gdyni - modernistycznym mieście

Za nami:

W czwartek, 9 marca w Muzeum Miejskim gościć będzie Grzegorz Piątek - autor książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Początek spotkania w cyklu "Dom jest jak człowiek" o godz. 18.00.

Grzegorz Piątek
Grzegorz Piątek - autor książki „Gdynia obiecana · fot. materiały prasowe


Podczas dziesiątego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będziemy gościć Grzegorza Piątka, autora książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, laureata Paszportu Polityki 2022 w kategorii „literatura”. Książka została wydana w październiku 2022 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Książka jest opowieścią o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą hipoteką”: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem.

Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie…

Filip Springer:

„Lubimy myśleć o Gdyni jak o nowym otwarciu. Takie to było nowe, takie młode miasto! Bez balastu przeszłości i wielowiekowych nawarstwień. Biała karta, którą odrodzone polskie państwo miało dopiero zapisać. Grzegorz Piątek przygląda się tej karcie podejrzliwie, pod światło i z ukosa. A ja znów mu zazdroszczę książki!”

Adam Leszczyński:

„Nowoczesność i bałagan. Mocarstwowa ambicja i nędza. Piękna modernistyczna architektura, chaos przestrzenny i slumsy. Tym wszystkim była Gdynia - miasto kontrastów, narodowego sukcesu i narodowych wad. Grzegorz Piątek napisał o niej fascynującą książkę.”

Agata Twardoch

„Kolejna doskonała książka Grzegorza Piątka. Historia rozwoju miasta wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem - jeżeli tak wspaniałe miasto jak Gdynia powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju.”

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro - siedlisko, ulicę, osiedle, parafię - małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) - z wykształcenia architekt - wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Jego książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Ponadto opublikował biografie „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski - architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012).

Dom jest jak człowiek: Grzegorz PiątekOrganizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Grzegorz Piątek , muzeum

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj