Wiadomości

 • 19 lutego 2023
 • wyświetleń: 1450

W tyskiej bibliotece wypożyczymy czytniki ebooków!

Nowa usługa w tyskiej bibliotece! Miłośnicy ebooków mogą wypożyczyć elektroniczne czytniki! Od 1 lutego Miejska Biblioteka Publiczna umożliwia także darmowy dostęp do ebooków, audiobooków oraz synchrobooków w serwisie Legimi. To już druga wirtualna platforma (obok EmpikGo) udostępniona dla tyskich czytelników.

czytniki ebooków


Czytniki dostępne są w Czytelni Multimedialnej w Bibliotece Głównej (Mediatece) przy al. Piłsudskiego 16.

Zasady wypożyczania czytników • Z usługi wypożyczania czytników mogą korzystać czytelnicy MBP Tychy posiadający kartę biblioteczną,
 • Czytelnik może wypożyczyć 1 czytnik,
 • Za wypożyczenie czytnika MBP Tychy pobiera kaucję zwrotną w gotówce lub kartą płatniczą w wysokości 100,00 zł,
 • Czytnik wypożyczany jest na 28 dni (z możliwością 3-krotnego przedłużenia, gdy nie ma na dany czytnik rezerwacji),
 • Za przetrzymanie czytnika ponad ustalony termin MBP Tychy pobiera opłaty w kwocie 10,00 zł za każdy rozpoczęty tydzień po terminie zwrotu,
 • Za zagubienie lub uszkodzenie czytnika MBP Tychy pobiera opłatę w wysokości 500,00zł,
 • Czytelnik samodzielnie, bądź za pośrednictwem bibliotekarza może zarezerwować czytnik wypożyczony przez innych czytelników,
 • Czytelnik jest zobowiązany do samodzielnego sprawdzania, czy zamówienie zostało już zrealizowane,
 • Czytelnik powinien zwrócić uwagę na stan czytnika przed wypożyczeniem, a zauważone uszkodzenia natychmiast zgłosić bibliotekarzowi,
 • Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu praw autorskich do materiałów zamieszczanych na czytnikach przez użytkowników,
 • Kaucja jest zwracana czytelnikowi po oddaniu nieuszkodzonego czytnika oraz pokwitowania wydanego podczas wpłacania kaucji przy wypożyczeniu czytnika,
 • Odbiór kaucji czytelnik potwierdza swoim podpisem. Zwrot kaucji przy wpłacie gotówką jest gotówkowy, a przy wpłacie kartą zwrot środków następuje na kartę płatniczą czytelnika
 • Przy oddawaniu czytnika czytelnik usuwa przypisany do jego konta Legimi czytnik PocketBook poprzez link: https://support.legimi.com/hc/pl/requests/new.


Elektroniczna wypożyczalnia
Elektroniczna wypożyczalnia · fot. UM Tychy


Twoja wirtualna biblioteka - dostęp do platform z książkamiLegimiOd 1 lutego w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego „Twoja Wirtualna Biblioteka” Miejska Biblioteka Publiczna umożliwia darmowy dostęp do ebooków, audiobooków oraz synchrobooków w serwisie Legimi. Platforma oferuje codziennie nowe tytuły, bestsellery, nowości oraz multimedialne publikacje najpopularniejszych autorów, które można odtwarzać poprzez dedykowaną aplikację na tabletach, smartfonach, komputerach oraz e-czytnikach. Czytelnicy, którzy chcą korzystać z Legimi na komputerze mogą skorzystać z aplikacji.

Aby otrzymać dostęp do Legimi należy wykonać następujące kroki:

 • pobrać kod osobiście w Czytelni Głównej lub mailowo, pisząc na adres czytelnia@mbp.tychy.pl i podać swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej
 • wejść na stronę http://www.legimi.pl/bs_katowice/
 • wprowadzić otrzymany kod
 • założyć konto lub zalogować się na swoje konto, jeśli już je posiadasz
 • korzystać bez ograniczeń przez 30 dni od momentu aktywacji kodu.


Po wygaśnięciu dostępu czytelnicy mogą pobrać następny miesięczny kod. W trakcie realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego 2023 Twoja Wirtualna Biblioteka - Legimi w każdym miesiącu kalendarzowym będzie wydawane 300 kodów.

Dane kontaktowe Czytelni Biblioteki Głównej: 32 438 04 70, czytelnia@mbp.tychy.pl

EmpikGoOd maja 2022 roku czytelnicy MBP Tychy mogą korzystać z dostępu do ponad 50 000 e-booków oraz audiobooków w serwisie Empik Go. Platforma oferuje także podcasty oraz produkcje oryginalne Empik Go. Dostęp jest możliwy poprzez aplikację na urządzeniach mobilnych, w tym na czytnikach e-booków.

Aby skorzystać z usługi, należy zgłosić się osobiście do Czytelni Głównej (al. Piłsudskiego 16) lub napisać e-mail (czytelnia@mbp.tychy.pl) i podać swoje imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

Zasady korzystania znajdują się na stronie MBP Tychy.

Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Biblioteka IBUK LibraTyska biblioteka umożliwia swoim czytelnikom darmowy dostęp do prawie 8000 ebooków w serwisie IBUK Libra. Znaczna część elektronicznego księgozbioru przeznaczona jest dla studentów i pracowników naukowych (prawo, medycyna, nauki społeczne, ekonomiczne, humanistyczne, techniczne). Ponadto wśród e-książek znajdują się publikacje z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, literatury dla dzieci i młodzieży, a także poradniki i słowniki. Dostęp do serwisu jest możliwy poprzez przeglądarkę internetową.

Aby otrzymać dostęp do IBUK Libra należy:

 • pobrać kod w swojej bibliotece lub mailowo, pisząc na adres czytelnia@mbp.tychy.pl, podać swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej (trzeba być zarejestrowanym czytelnikiem)
 • wejśćna stronę https://libra.ibuk.pl
 • postępować zgodnie z instrukcją dostępną na stronie Libra
 • Informacje pod numerem telefonu: 32 438 04 70.


Academica WypożyczalniaAcademica jest cyfrową wypożyczalnią publikacji naukowych pod auspicjami Biblioteki Narodowej w Warszawie. To nic innego jak elektroniczna wersja wypożyczeń międzybibliotecznych.

Bezkosztowa, szybsza i wydajniejsza niż tradycyjna. Można zyskać bezpłatny dostęp do ponad 2 milionów cyfrowych wersji książek i czasopism, w większości chronionych prawem autorskim.

Co należy zrobić, aby zyskać do niej dostęp? Jedyny warunek to zapis do tyskiej Biblioteki Głównej oraz konieczność korzystania z zasobów platformy Academica wyłącznie na miejscu, na specjalnym terminalu w Czytelni Naukowej.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy, Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.