Wiadomości

  • 13 lutego 2023
  • 18 lutego 2023
  • wyświetleń: 9858

W jaki sposób system ITS w Tychach pomaga policjantom?

System ITS wspomaga pracę policjantów. W jaki sposób? Wyjaśnia to tyska policja.

its, światła, sygnalizacja świetlna
W jaki sposób system ITS w Tychach pomaga policjantom? · fot. MZUiM Tychy


Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS - Intelligent Transportation Systems) to jeden z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych systemów sterowania ruchem w Polsce. Najważniejszy element stanowi Centrum Sterowania Ruchem (CSR), zlokalizowane w pomieszczeniach Stadionu Miejskiego przy ulicy Edukacji. Tam gromadzone są bieżące informacje o sytuacji ruchowej w mieście oraz podejmowane są decyzje o pracy poszczególnych podsystemów i urządzeń. CSR stanowi również element zapewniający sprawne udostępnianie informacji służbom mundurowym: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (WITD) oraz straży miejskiej.

Z perspektywy pracy policjantów najważniejszym elementem jest system sterowania i monitorowania ruchu drogowego. Dzięki blisko 600 kamerom możliwy jest stały monitoring skrzyżowań w naszym mieście, co jest szczególnie przydatne w przypadku zdarzeń drogowych i ustalania ich przebiegu oraz okoliczności. Mundurowi mają możliwość przeglądania zarejestrowanego obrazu w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w komendzie. W ten sposób, w przypadku prowadzenia postępowań lub czynności wyjaśniających, możliwe jest odtworzenie nagrań, które mogły zarejestrować zdarzenia drogowe.

Inną istotną funkcją jest podsystem automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. W tym celu ITS korzysta z wysokiej klasy kamer, umożliwiających wykrywanie i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów. Kiedy może się to okazać przydatne? Obraz z kamer oraz identyfikacja numerów rejestracyjnych mogą pomóc mundurowym w ustaleniu sprawców zdarzeń, którzy oddalili się z miejsca wypadku czy kolizji. Może również wytyczyć trasy pojazdów skradzionych. W tym momencie należy zaznaczyć, że zachowana zostaje przy tym pełna prywatność podróżnych i anonimowość na drodze. Numery rejestracyjne zbierane przez urządzenia są automatycznie szyfrowane i jeżeli nie dojdzie do naruszenia prawa zdjęcia są usuwane. Zbierane dane służą wyłącznie celom statystycznym i nie są powiązane z danymi osobowymi właścicieli pojazdów.

Ważnym elementem dla użytkowników tyskich dróg są również tablice o zmiennej treści, gdzie mogą wyświetlać się komunikaty o utrudnieniach w ruchu drogowym, co powinno znacznie ograniczyć powstawanie zatorów na drogach. Zasadniczym zadaniem tablic jest wyświetlanie treści informujących o czasach przejazdu czy objazdach. Mogą zostać również wyświetlone informacje meteorologiczne oraz ostrzeżenia pogodowe.

Odrębną grupę stanowią znaki automatycznego pomiaru prędkości, które w stanie podstawowym wyświetlają dopuszczalną prędkość. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości (średniej na odcinku pomiarowym) wyświetlana jest grafika aparatu fotograficznego z obliczoną średnią przekroczoną prędkością.

- System ITS to szereg możliwości przeprowadzania różnego rodzaju analiz czy pomiarów. Wszystko po to, by na tyskich drogach było bezpieczniej, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale także dla pieszych - mówią tyscy policjanci.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.