Wiadomości

  • 10 lutego 2023
  • 12 lutego 2023
  • wyświetleń: 1868

Co zrobić ze zużytym olejem jadalnym? Oddaj do pojemnika!

Tychy dołączyły do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej jadalny. Na terenie miasta rozpoczął się montaż 100 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.

olej, smażenie, gotowanie
Co zrobić ze zużytym olejem jadalnym? Oddaj do pojemnika! · fot. freepik.com


Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu - może to spowodować awarie sieci kanalizacyjnej, a także szkodzi środowisku.

Jakie rodzaje olejów możemy segregować?Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek plastikowej butelki typu PET. Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.

Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia.

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju.

Lokalizację pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej - oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.

Recykling oleju w Tychach - nowe pojemniki do segregacji

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.