Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2017
  • 3 maja 2017

Historyczne zdjęcia Tychów do zobaczenia w Internecie

Jesteś ciekawy jak powstawały i zmieniały się Nowe Tychy? Jak wyglądało codzienne życie mieszkańców? Gdzie spędzali czas, w jakich wydarzeniach uczestniczyli? Możesz się tego dowiedzieć na podstawie wirtualnych zbiorów Muzeum Miejskiego!

historyczne zdjęcie, na budowie osiedla C
Na budowie osiedla C, ok. 1960 r.


Muzeum Miejskie w Tychach otrzymało w darze od ordziny archiwum Zygmunta Kubskiego liczące około 4,5 tysiąca negatywów celuloidowych oraz fotografii pozytywowych. W ramach programu "Kultura cyfrowa" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację, która pozwoliła na zdigitalizowanie i udostępnienie tych zbiorów na stronie internetowej Muzeum.

Archiwum powstało w efekcie projektu „A, B, C - Architektura Bliżej Ciebie”, mającego na celu digitalizację, opisanie i udostępnienie zbiorów Muzeum w wersji wirtualnej. Digitalizację wykonała dla Muzeum Fundacja Kultura Obrazu. Partnerem przedsięwzięcia jest także Medialab Katowice.

historyczne zdjęcie, pole uprawne
Pole uprawne na terenie przyszłego Parku Miejskiego. W głębi budynki mieszkalne na osiedlu D, przy ul. Paprocańskiej (obecnie Al. Niepodległości), ok. 1962 r.


Opis zbioru

W kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach znajduje się bogaty zestaw czarno-białych negatywów celuloidowych (małoobrazkowych i średnioformatowych) oraz fotografii pozytywowych Zygmunta Kubskiego (1921-2008), który dokumentował budowanie miasta na polach tyskich i paprocańskich gospodarstw po 1950 roku. Kubski, zatrudniony w przedsiębiorstwie, zwanym najpierw Tyskim, następnie Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Budownictwa Miejskiego, a w końcu Kombinatem Budownictwa Ogólnego GOP Południe, zarejestrował nie tylko prace konstrukcyjne, procesy wytwarzania elementów prefabrykowanych czy wizyty oficjeli na placach budów, stworzył także obraz społeczności zamieszkującej nowo powstałe osiedla.

Fotografie wykonane w latach 50. i 60. XX w. obrazują budowę osiedli B, C, D, E i F. Przedstawiają zmiany w przestrzeni miasta, dokonujące się w czasie procesu budowy kolejnych obiektów na projektowanych osiedlach. Autor, w związku z zatrudnieniem w sektorze budowlanym, skupił się na udokumentowaniu technologii budowy szkieletowej i prefabrykowanej „540” i „W70”, stosowanej od połowy lat 50. do lat 70. Przedstawił obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową i sprzęt budowlany, miasteczko barakowe, zwrócił także uwagę na nowatorskie metody montażu niektórych budynków, np. wieżowca przy ul. Czystej na osiedlu C.

W połowie lat 50. dokumentował także architekturę istniejącą, wybudowane i zagospodarowane osiedle A i Stare Tychy, a w latach 60. i 70. nowo powstałe budynki użyteczności publicznej, m.in. kino Andromeda, Dom Organizacji Społecznych, Górniczy Klub Technika, Teatr Mały, budynek Zakładu Elektroniki Górniczej, Sztuczne Lodowisko, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej czy Szpital Wojewódzki. Utrwalił fragmenty osiedli zagospodarowanych i zamieszkanych oraz powstających: A, B, C, D, E, F, M, N i O, zarejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia kulturalne i sportowe, oficjalne spotkania i uroczystości organizowane przez władze miasta i różne instytucje, np. Dni Budowlanych, a w latach 80. wybrane obiekty architektoniczne i fragmenty osiedli: K, H, T i W.

Zbiór tych fotografii stanowi dokumentację historyczną i obyczajową prezentującą architekturę miasta, etapy budowy oraz życie jego mieszkańców.


Fundacja Kultura Obrazu


historyczne zdjęcie, teren przyszłego Parku Miejsk
Teren przyszłego Parku Miejskiego przy ul. Paprocańskiej (obecnie Al. Niepodległości). W głębi budynki mieszkalne na osiedlu D, ok. 1962 r.


Zbiory wirtualne znajdują się pod adresem: www.muzeum.tychy.pl/wirtualne/zygmunt-kubski/

- Zachęcamy do obejrzenia wirtualnych zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, jak również do dialogu na temat opublikowanych zdjęć. Apelujemy do tyszan, aby dzielili się z nami swoją wiedzą i wspomnieniami na temat osób, miejsc i wydarzeń utrwalonych na zdjęciach przez Zygmunta Kubskiego. Dzięki temu nasza wiedza będzie bogatsza - zachęcają pracownicy Muzeum.

Osoby chcące podzielić się z Muzeum informacjami, proszone są o kontakt z Barbarą Kopią z Działu Fotografii - tel. (32) 327-18-20-22, wew. 31; e-mail: b.kopia@muzeum.tychy.pl.

W planach Muzeum Miejskiego w Tychach znajduje się digitalizacja pozostałych kolekcji, znajdujących się w zbiorach Działu Fotografii.

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.