tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 30 stycznia 2023
  • 6 marca 2023

[ZDJĘCIA] XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 5 marca w Tychach odbył się w Tychach Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych na 1963 metry oraz na 10 kilometrów. Zobaczcie fotorelację!

Reklama

TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH · fot. Tomasz Gonsior


Ideą projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

W godzinach 10.30-11.30 miały miejsce starty biegów dziecięcych. W samo południe rozpoczął się „Bieg Pamięci, a kwadrans później wystartował „Bieg wokół Jeziora Paprocańskiego".

Przypomnijmy historię imprezy w Tychach. Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 - 1963. W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem. Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota-Roweckiego w coraz większej liczbie składaliśmy wieńce i kwiaty, przypominaliśmy życiorysy ludzi, o których historia miała „głucho milczeć”.

W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. prezydenta miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało im się przenieść uroczystości na plac Baczyńskiego, gdzie zamontowali okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawili bitewne rekonstrukcje z lat 1944 - 1963.

W 2016 i 2017 i 2018 i 2019 i 2020 i 2021 oraz 2022 roku zmienili formułę. Nawiązali kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, uroczystości 1 marca przenieśli na tyskie Paprocany. Tam zorganizowali bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów malowniczego jeziora.

Jako że, impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, organizatorzy postawili w 2023 roku na kontynuację tematu. Oprócz podstawowego biegu na dystansie 1963 metry (zgodnie z sugestią biegaczy) można było wziąć udział w biegu na dystansie ok. 10 km wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowano różne propozycje.

Kolejną atrakcją oprócz biegów dla dorosłych i dla dzieci był powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych oraz Stowarzyszenia Husaria pasjonaci militariów. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych patriotów. Jak zwykle na wszystkich czekały: ciepła herbata, zupa, drobne upominki dla dzieci, a za miejsca I - III w biegu na 10 km nagrody rzeczowe.

Wyniki rywalizacji można znaleźć na stronie:
https://dostartu.pl/tropem-wilczym-bieg-pamieci-zo-nierzy-wykletych-cc8437-ccx24950

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.