Wiadomości

  • 22 stycznia 2023
  • 28 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2062

Herbaciano-gruzińskie wspomnienia w Muzeum Miejskim

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Stanisław Mazuś. Mniej znany". To twórca nie tylko niezwykłych obrazów i grafik. W latach 1970-1975 pracował w Tyskich Zakładach Gastronomicznych, gdzie zajmował się m. in. wystrojem wnętrz, np. Herbaciarni Gruzińskiej znajdującej się przy ówczesnym placu Bolesława Bieruta (obecnie plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego) działającej od 1972 roku.

Kawiarnia Gruzińska na pl. B. Bieruta w Tychach (obecnie pl. K. K. Baczyńskiego), 1972 rok
Kawiarnia Gruzińska na pl. B. Bieruta w Tychach (obecnie pl. K. K. Baczyńskiego), 1972 rok · fot. Autor nieznany / Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


„Tyszanie pamiętają umieszczoną na jednej ze ścian dużą panoramę Tbilisi (stolica Gruzji), kelnerki ubrane w stroje gruzińskie oraz szeroki wybór herbat: herbatę gruzińską podawaną z miseczką bakalii (migdały, rodzynki, suszone śliwki), herbatę z mlekiem albo po rosyjsku z rumem, konfiturami i cytryną.” („Jak budowano Nowe Tychy. Materiały VI Tyskiego Sympozjum Historycznego” [w:] „Tyskie Zeszyty Historyczne”, Tychy 2011, s. 28-29).

- Zainspirowani prezentowaną na wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany” ponaddwumetrową panoramą stolicy Gruzji - Tbilisi, dekorującą przestrzeń Herbaciarni Gruzińskiej, pragniemy zaprosić do wspólnego wspominania i zachwycania się na nowo herbacianymi smakami. Spróbujemy na chwilę przenieść się do lat 70. XX wieku i wraz z gościnią spotkania, Agatą Zaskórską, odtworzyć dawne mieszanki oraz stworzyć nowe napary, które uczestnicy i uczestniczki zabiorą do domów. Zapraszamy tych, co dzielą wspomnienia z tym miejscem oraz tych, co znają je tylko ze słyszenia - będzie to czas wzajemnego wsłuchiwania się w opowieści i anegdoty z „Gruzińskiej”. Warsztaty rozpoczniemy od wspólnego zwiedzenia wystawy „Stanisław Mazuś. Mniej znany” - mówią pracownicy Muzeum Miejskiego.

tbilisi
„Tibilisi”, olej, płótno (x3) - element wystroju Herbaciarni Gruzińskiej na pl. B. Bieruta w Tychach (obecnie pl. K. K. Baczyńskiego) · fot. Grzegorz Krzysztofik / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach


Spotkanie poprowadziAgata Zaskórska - mieszka w Częstochowie. Jest zielarką i edukatorką. Kształci się w tych materiach od ponad 10 lat. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, Europejskim Studium Przygotowania Zawodowego i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie, Poradni Zdrowego Odżywiania Dietetycznie Poprawni w Warszawie, Zielarni Primum non nocere w Gliwicach, Centrum Terapii Naturalnych Hagalaz we Wrocławiu, Centrum Naturoterapii ATYDE w Kudowie Zdroju. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Prowadzi praktykę zielarską, tworząc wiele fitoreceptur (leczniczych i kosmetycznych), sezonowo organizuje warsztaty, wykłady i spacery edukacyjne. Jest szczerze i bez pamięci zakochana w przetwórstwie zielarskim. Ponadto pasjonuje się litoterapią, psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia.

Dodatkowo, poprzez działania twórcze, uprzyjemnia czas sobie i bliskim poprzez arteterapię: począwszy od rękodzieła po rysunek i malarstwo. Wszystko chętnie opiera na starych botanicznych rysunkach, księgach zielarskich i medycznych, żywych odcieniach oraz przyjemnej dla oka i dotyku fakturze. Dużą wagę przywiązuje do przyrody, życia i kolorów, a także uważności i wdzięczności. Pomaga w zrozumieniu działania roślin leczniczych, tłumaczy działanie tych metod tak, aby można było użyć ich we własnym zakresie w codziennym życiu. Specjalizuje się nie tylko w zielarstwie, czyli pozyskiwaniu, przetwarzaniu i metodach przechowywania roślin, ale, dzięki praktyce, zna dostępne na rynku wyroby zielarskie, kosmetyczne, leki roślinne oraz suplementy diety.

  • Data: 28 stycznia (sobota), godz. 17.00-18.30
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
  • prowadzą: Agata Zaskórska i Natalia Sitko
  • zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
  • koszt: 10 zł od osoby.


Uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1, Tychy.

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „warsztaty herbaciano-gruzińskie wspomnienia 28.01.2023 - imię i nazwisko uczestnika lub uczestniczki”. Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e-mail.

Więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/herbaciano-gruzinskie-wspomnienia/

Więcej o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/stanislaw-mazus-mniej-znany/

Stanisław mazuś

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj