Wiadomości

  • 20 stycznia 2023
  • 29 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2795

Plac Konstytucji w nowej odsłonie. Będzie zieleń i droga rowerowa

Nowe miejsca parkingowe, chodniki oraz droga rowerowa, a do tego dużo zieleni i elementy małej architektury. Plac Konstytucji 3 Maja w Tychach czeka gruntowny remont. Prace ruszą niebawem.

Plac Konstytucji w nowej odsłonie
Plac Konstytucji w nowej odsłonie · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Miasto Tychy podpisało umowę na przebudowę placu Konstytucji. Nierówna i zaniedbana nawierzchnia parkingu zostanie w ramach realizacji zadania wymieniona na nawierzchnię przepuszczalną z płyt betonowych ażurowych. Z kolei ciągi piesze zyskają nową, również wodoprzepuszczalną nawierzchnię mineralno-żywiczną.

- Żyjemy w czasach szybko postępujących zmian klimatycznych, dlatego tak ważne jest to, aby nie uszczelniać nadmiernie nawierzchni parkingów czy chodników. Takie rozwiązanie pomoże poprawić gospodarkę wodną w najbliższym otoczeniu - wyjaśnia Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Remont obecnych miejsc parkingowych to jednak nie wszystko. Od strony ulicy Żwakowskiej powstaną również zupełnie nowe miejsca do parkowania. W pobliżu powstanie także droga rowerowa oraz miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

- Na placu posiana zostanie łąka kwietna, trawy wysokie, pojawią się rabaty kwiatowe czy krzewy ozdobne. Posadzonych zostanie również 18 sztuk drzew wysokich. Nowe nasadzenia stworzą dodatkowe przestrzenie zacienione oraz pozytywnie wpłyną na gospodarowanie wody opadowej - dodaje wiceprezydent Skoczylas.

Projekt jest już gotowy, uzyskano także pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych rozpocznie się w najbliższym czasie. Termin realizacji zadania to 13 września 2023 roku. Koszt inwestycji to 1 650 000 zł.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.