Wiadomości

  • 12 stycznia 2023
  • wyświetleń: 397

Naprawa czy kupno nowego? Które akcesoria komputerowe mogą zyskać drugie życie?

Materiał partnera:

W XXI wieku rosnąca siła nabywcza idąca w parze z postępem technologicznym sprawiają, że coraz częściej zamiast naprawiać zużyte bądź zepsute rzeczy, po prostu kupujemy nowe. Chociaż takie postępowanie nie jest zbyte ekologiczne, jednocześnie napędza gospodarkę. Zjawisko dotyczy również urządzeń elektronicznych. O ile naprawa wartościowego komputera, telewizora lub smartfona wciąż pozostaje opłacalna, o tyle większość uszkodzonych akcesoriów komputerowych od razu podlega wymianie. Czy od tej reguły istnieją wyjątki? W które akcesoria komputerowe warto tchnąć nowe życie nie tylko ze względów sentymentalnych?

akcesoria komputerowe


MonitorTypowym przykładem wśród akcesoriów komputerowych, których naprawę warto rozważyć, z pewnością jest monitor. Wynika to z faktu, że kupno nowego wiąże się ze sporym wydatkiem, choć wiele zależy tutaj od oczekiwań użytkownika. Uszkodzenie matrycy, podobnie jak w przypadku laptopów to dość poważny problem, więc jeśli do niego dojdzie, sprzęt raczej nadaje się do wyrzucenia. Problem może być jednak bardziej prozaiczny, a wówczas drobna naprawa przywraca monitorowi dawny blask.

Dysk zewnętrznyDysk zewnętrzny to urządzenie, które warto naprawić nie tylko ze względu na jego ewentualną cenę. O zasadności oddania dysku do serwisu decyduje fakt, że prawdopodobnie znajdują się na nim ważne informacje - na przykład zdjęcia o dużej wartości sentymentalnej, których kopie zapasowe nie zostały utworzone, albo dokumenty wykorzystywane w pracy. Z kolei Apple Time Capsule to coś więcej niż dysk zewnętrzny, bo sprzęt współpracując z oprogramowaniem Time Machine tworzy bezprzewodowo kopie zapasowe dla użytkowników urządzeń mobilnych. Kiedy dojdzie do uszkodzenia Time Capsule, warto udać się ze sprzętem do serwisu ze względu na zgromadzone dane oraz wysoką cenę sprzętu.

ZasilaczZasilacz komputerowy to pierwszy nieoczywisty punkt na naszej liście. Naprawa uszkodzonego zasilacza jest zasadna tylko w niektórych przypadkach. Zazwyczaj zakup nowego egzemplarza nie wiąże się z dużym wydatkiem i użytkownik może sobie na niego pozwolić bez większego żalu. Na rynku dostępne są jednak droższe i bardziej zaawansowane zasilacze, na przykład MagSafe znany z urządzeń Apple. Zasilacz, który kosztował kilkaset złotych trudno tak po prostu wyrzucić do pojemnika na elektrośmieci, zwłaszcza że naprawa zasilacza w MacBooku w profesjonalnym serwisie wcale nie musi być droga.

Klawiatura dla graczyRównież klawiatura do komputera nie jest oczywistym przypadkiem. Większość egzemplarzy wykorzystywanych w biurach lub domach nie prezentuje wysokiej wartości i łatwo je zastąpić. Co innego w przypadku bardziej zaawansowanych mechanicznych klawiatur dla graczy, które charakteryzują się niezwykłą precyzją i mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Usterka nie musi być poważna, więc taką klawiaturę często opłaca się zdiagnozować i naprawić.

Słuchawki z wyższej półkiPodobne podejście dotyczy słuchawek, wśród których rozrzut cenowy jest ogromny. "Noname" za kilkanaście złotych z założenia nie służy właścicielowi długo. Na drugim biegunie znajdują się zaawansowane słuchawki do urządzeń mobilnych kosztujące nawet kilkadziesiąt razy więcej. Gdy po okresie gwarancji ulegną uszkodzeniu, ich naprawa stanowi oczywisty wybór.