Wiadomości

  • 4 stycznia 2023
  • wyświetleń: 376

Jak dobrać kuriera dla Twojej paczki i Twoich potrzeb?

Materiał partnera:

Oddając paczkę w ręce kuriera, przestajesz mieć wpływ na dostawę, która stanowi integralną część procesu realizacji zamówienia. Od tego momentu to do firmy kurierskiej należy terminowe, sprawne i bezpieczne doręczenie przesyłki. Ważne jest zatem, aby odpowiednio dobrać kuriera dla swojej paczki i postawić na firmę, która pod każdym względem wpisuje się w nasze potrzeby.

kurier


Jak wybrać kuriera? ChecklistaNa wybór dobrego kuriera, który sprosta naszym oczekiwaniom, wpływ ma wiele czynników. To nie tylko kwestie finansowe, ale też logistyczne czy związane z jakością obsługi klientów. Przygotowaliśmy checklistę, w której przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci wybrać kuriera.

KosztyW tym przypadku mowa zarówno o całkowitym koszcie dostarczenia paczki, jak i o cenniku usług dodatkowych, do których można zaliczyć m.in. pobranie, ubezpieczenie, niestandardowe gabaryty przesyłki, kruche towary, dostarczenie o określonej porze, zwrot potwierdzonych dokumentów, powiadomienie SMS i inne.

Dostarczalność paczekWarto rozeznać się, jaka jest dostarczalność paczek, czyli jaki procent przesyłek dociera do klientów terminowo. Oprócz statystyk należy także ustalić, jaka jest liczba prób doręczania paczki w ramach podstawowej ceny usługi i jaki jest sposób awizacji przesyłek.

Formy dostawyFirmy kurierskie oferują różne możliwości doręczania paczek. Najpopularniejsza jest dostawa pod wskazany adres domowy, ale to nie jedyna z możliwych opcji. W związku z tym, że nie zawsze kurier może zastać odbiorcę w domu, alternatywą może być opcja odbioru przesyłki z punktu - w zależności od przewoźnika mogą to być paczkomaty, sklepy, stacje benzynowe, punkty nadań przesyłek i inne. Tu warto także zwrócić uwagę na to, jak dużo dany przewoźnik ma takich punktów, w jakich godzinach funkcjonują i jak odbywa się odbiór.

Komunikacja i obsługa klientówWażne jest, aby kurier na bieżąco informował odbiorcę o tym, co aktualnie dzieje się z paczką. Komunikaty mogą być wysyłane np. w aplikacji, mailowo lub poprzez wiadomości SMS. Poza tym dobrze, jeśli kurier będzie oferować sprawnie działającą infolinię, a proces reklamacji przesyłek będzie jasny i klarowny. Ogromnym udogodnieniem jest również przesłanie do odbiorcy numeru kontaktowego do kuriera, co pozwala na ustalenie godziny odbioru przesyłki czy poinformowanie go o nieobecności pod wskazanym adresem.

Dodatkowe usługiNie zawsze przesyłka, którą chcemy nadać jest stosunkowo lekka, a przy tym mieści się bez problemu do średniej wielkości, prostokątnego pudła. Czasem nadajemy przesyłki wielkogabarytowe, ciężkie, kosztowne, wymagające specjalnego obchodzenia się z nimi. Innym jeszcze razem zależy nam na tym, by paczka dotarła do odbiorcy np. w godzinach popołudniowych albo już następnego dnia. Warto więc sprawdzić, jakie opcje oferuje przewoźnik i z jakimi opłatami się to wiąże. Im bardziej wszechstronne usługi kurierskie, tym lepiej.

Gdzie sprawdzić ofertę? Porównaj firmy kurierskie na platformie wysyłkowej SendIt.