Reklama

Wiadomości

  • 30 grudnia 2022
  • 2 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1824

Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy? Tak minął 2022 rok

Jakie wydarzenia najbardziej interesowały naszych czytelników w 2022 roku? Publikujemy zestawienie najważniejszych i najciekawszych artykułów, które ukazały się w ciągu minionych 12 miesięcy. Zobaczcie, jak minął rok!

Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy? Tak minął 2022 rok
Czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy? Tak minął 2022 rok


Zacznijmy od najsmutniejszych informacji. Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia informowaliśmy, że odnaleziono ciało 21-letniego Krzysztofa Szuberta z Tychów, który zaginął w USA. O sprawie pisaliśmy w artykule Tyszanin zginął w USA - miał ranę głowy, ciało wyłowiono z jeziora. Krzysztof przebywał za oceanem służbowo. Pracował w dziale IT w Knapp Incorporated, globalnej firmie technologicznej. 3 grudnia młody mężczyzna wybrał się ze znajomym z pracy do baru Howl at the Moon Chicago, który jest oddalony około 60 km od hotelu, w którym się zatrzymał. Między godz. 20.00 a 21.00 postanowił wrócić, najprawdopodobniej Uberem do hotelu. Niestety do niego nie dotarł. Powrót do Polski planował 17 grudnia...

Tyszanin Krzysztof Szubert nie żyje
Zaginiony tyszanin Krzysztof Szubert nie żyje · fot. SOS zaginięcia


Wiele emocji mieszkańcom miasta dostarczały z pewnością kolejne wieści dotyczące planowanej budowy spalarni w Wilkowyjach. W listopadzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję prezydenta Tychów w sprawie budowy instalacji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Pod koniec grudnia wiadomo, że Andrzej Dziuba zostanie wyłączony z ponownego rozpoznawania sprawy. Miasto złoży wniosek do SKO o wyznaczenie organu zastępczego. Szczegóły na ten temat w artykule Spalarnia: prezydent Tychów wyłączony z rozpoznawania sprawy.

spalarnia - protest mieszkańców
Spalarnia - protest mieszkańców · fot. Aleksandra Wysocka-Siembiga


Spore szkody wyrządziła w naszym mieście czerwcowa nawałnica. Zalane zostały liczne drogi, a w wyniku silnego podmuchu jedno z drzew przewróciło się na budynek mieszkalny przy ul. Begonii. Relacja z akcji służb była jednym z najchętniej czytanych tekstów na portalu tychy.info.Nawałnica w Tychach. Drzewo powalone na dom - 29.06.2022
Nawałnica w Tychach. Drzewo powalone na dom - 29.06.2022 · fot. 112tychy.pl


Z pewnością sporo dumy tyszanom przyniosło zwycięstwo 19-letniego Kuby Tomaszczyka w programie Masterchef!

kuba masterchef


To nie jedyny występ tyszan w ogólnopolskiej telewizji. W marcu w pierwszym odcinku nowego sezonu programu "Nasz nowy dom" w telewizji Polsat ekipa remontowa pod przewodnictwem Katarzyny Dowbor odwiedziła Tychy, gdzie w części starego ceglanego domu mieszka pani Lidia ze swoją wnuczką Kornelią. Materiał był kręcony jesienią 2021 roku. Na naszym portalu relacjonowaliśmy, jak wygląda dom po generalnym remoncie.

Nasz nowy dom w Tychach
"Nasz nowy dom" w Tychach - Katarzyna Dowbor z panią Lidią i jej wnuczką Kornelią · fot. materiały prasowe


W październiku tyszanka została mistrzynią świata we fryzjerstwie federacji CMC. We Włoszech, w miejscowości Paestum, odbyły się World Champion Hairstylist.

Małgorzata Czarnecka-Syrakowska na Mistrzostwach Świata we fryzjerstwie federacji CMC - 10.2022
Małgorzata Czarnecka-Syrakowska na Mistrzostwach Świata we fryzjerstwie federacji CMC - 10.2022 · fot. archiwum prywatne


Rok 2022 upłynął też pod znakiem dyskusji o tym, jak ma wyglądać nowe centrum Tychów. O to zimą zapytali mieszkańców urzędnicy. W połowie roku przedstawili wyniki badania.

Nowe centrum Tychów - konferencja prasowa - 15.05.2022
Nowe centrum Tychów - konferencja prasowa - 15.05.2022 · fot. UM Tychy


Minione 12 miesięcy to także zaangażowanie tyszan w pomoc uchodźcom po napaści Rosji na Ukrainę. Od lutego prowadzone były liczne zbiórki, a także transporty darów w głąb kraju. Przy placu św. Anny otwarto punkt pomocy, do którego można było zanosić niezbędne artykuły. Władze miasta stworzyły dla Ukraińców punkty zbiorowego zakwaterowania w DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze a także w nieczynnym
pawilonie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez. Wielu mieszkańców przyjmowało uchodźców pod własny dach.

Zbiórka na Placu Św. Anny
Zbiórka dla uchodźców wojennych na Placu Św. Anny · fot. Martyna Wo / Facebook


Jeśli już mowa o Domu Pomocy Społecznej, ten temat także wywołał sporo emocji. Od jesieni gotowy na przyjęcie seniorów budynek stał pusty - to dlatego, że wojewoda śląski nie wydał pozwolenia na prowadzenie w nim domu pomocy społecznej przez miasto Tychy na terenie innej gminy niż własna. Na początku marca w pustym, umeblowanym gmachu ulokowano więc uchodźców z Ukrainy. W listopadzie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zapadło orzeczenie dotyczące odmowy wydania przez wojewodę śląskiego zgody na działalność DPS. Stwierdzono w nim, iż brak jest przeciwwskazań prawnych, aby samorządy nie mogły realizować swoich zadań własnych na terenie innej gminy. Miasto oczekuje na wpisanie domu do rejestru tego typu ośrodków.

Jak wygląda DPS "Dobre Miejsce" w środku? - 01.2022
Tyski DPS "Dobre Miejsce" w Kobiórze · fot. Kamil Peszat / UM Tychy


Wiosną przedstawiciele Rady Miasta Tychy - Marek Gołosz i Iwona Oleksiak opublikowali nagranie, w którym wezwali rosyjskich zawodników GKS-u Tychy do potępienia napaści Rosji na Ukrainę. Podkreślali, że jeśli nie doczekają się tego, domagają się natychmiastowego zerwania kontraktów z tymi zawodnikami. Niedługo potem generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku - Roman Polko, który jest tyszaninem, również odniósł się do sprawy. On także uznał, że rosyjscy hokeiści, grający w klubie GKS Tychy, powinni publicznie potępić agresję swojego kraju na Ukrainę. W mediach społecznościowych nazwał drużynę "ruskim teamem hokejowym".

Jegor Fieofanow w trójkolorowych barwach
Rosjanin Jegor Fieofanow w trójkolorowych barwach · fot. GKS Tychy


Ostatecznie w pierwszych dniach lipca klub GKS Tychy poinformował o zmianach w drużynie. W bieżącym sezonie trójkolorowych nie reprezentują zawodnicy z Rosji.

We wrześniu na terenie Tyskich Hal Targowych został otwarty pierwszy w mieście sklep społeczny sieci Spichlerz. To sklep przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej oraz dla seniorów.

Pierwsi klienci sklepu społecznego w Tyskich Halach Targowych - 16.09.2022
Pierwsi klienci sklepu społecznego w Tyskich Halach Targowych - 16.09.2022 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Pozostając w temacie pomagania, we wrześniu pisaliśmy o 19-letniej Mai z Tychów, która podczas pobytu w Turcji miała wypadek - spadła z drugiego piętra. Rodzina dziewczyny musiała ponieść koszty jej leczenia za granicą. Potrzebne były duże pieniądze, by sprowadzić dziewczynę do kraju transportem medycznym. Na szczęście pomogła lokalna społeczność, która zebrała na ten cel ponad 156 tysięcy złotych!

Maja miała wypadek w Turcji. Doznała rozległych obrażeń
Maja miała wypadek w Turcji. Doznała rozległych obrażeń · fot. archiwum rodzinne


Jeśli chodzi o ważne inwestycje, z pewnością można wymienić oddanie do użytku wiaduktu przy ul. Grota-Roweckiego, a także wdrożenie ITS - w ostatnich dniach czerwca w naszym mieście zakończyły się prace nad najbardziej zaawansowanym i rozbudowanym systemem sterowania ruchem w Polsce.

Wiadukt na Grota-Roweckiego już otwarty - 25.07.2022
Otwarcie wiaduktu na Grota-Roweckiego - 25.07.2022 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Otwarto także drugą część Gemini Park Tychy.

Gemini Park Tychy po rozbudowie
Gemini Park Tychy po rozbudowie · fot. materiały prasowe


Urząd Miasta Tychy w listopadzie rozstrzygnął przetarg na remont i przebudowę jednego z obiektów na terenie ośrodka wypoczynkowego Paprocany. Przy ulicy Parkowej 17 w 2023 roku postanie obiekt gastronomiczny!

[WIZUALIZACJA] Projekt restauracji na Paprocanach
fot. UM Tychy
Projekt restauracji na Paprocanach}]

W listopadzie debiut na mundialu w Katarze zaliczył tyszanin Jakub Kiwior, wychowanek UKS Grom Tychy i GKS Tychy. W kadrze znaleźli się również urodzeni w naszym mieście Szymon Żurkowski oraz Arkadiusz Milik.

Jakub Kiwior w reprezentacji Polski
Jakub Kiwior w reprezentacji Polski · fot. AtleticoInfoPL / twitter


Barwną imprezą, która odbyła się latem tego roku w Tychach były zawody balonowe "In The Silesian Sky"! Relacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród naszych czytelników.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022
II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior


Wiosną tyszanie mogli po raz pierwszy zagrać na fortepianie plenerowym na Placu Baczyńskiego. Instrument w sierpniu powrócił do Tychów - i to już na stałe.

Tychy,PlacBaczyńskiego,Fortepian,Cadenza,fotodnia,instagram
Na Placu Baczyńskiego stanął fortepian plenerowy - 30.04.2022 · fot. tychy.info


W tym roku po pandemicznej przerwie na Paprocany powróciła popularna impreza Rock na plaży!

Rock na plaży Sztywny Pal Azji, Cree, Dżem - 03.09.2022
Rock na plaży Sztywny Pal Azji, Cree, Dżem - 03.09.2022 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Z kolei najpopularniejszym artykułem na naszym portalu w 2022 roku był ten o gigantycznym sumie wyłowionym z Jeziora Paprocańskiego. Ryba mierzyła 208 centymetrów.

Z Paprocan wyłowiono gigantycznego suma
Z Paprocan wyłowiono gigantycznego suma · fot. Nadesłane przez czytelnika


Więcej spraw, którymi żyli nasi czytelnicy w 2022 roku, przypominamy poniżej. Wiadomości zostały uporządkowane najświeższych do najstarszych.

Czym żyli czytelnicy portalu tychy.info w 2022 roku

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.