Wiadomości

  • 23 grudnia 2022
  • wyświetleń: 706

Freeride i All Mountain - czym różnią się te narty?

Materiał partnera:

Wydawało Ci się, że wybór nart jest bardzo prosty? W końcu czym mogą one się od siebie różnić? Zdanie mogłeś jednak zmienić w momencie, kiedy spotkałeś się z podziałem nart na różne typy i rodzaje. W tym artykule przybliżymy Ci narty Freeride oraz All Mountain.

Freeride i All Mountain   czym różnią się te narty 1


Rodzaje nartWymienione w tytule rodzaje nart do zaledwie wierzchołek góry. Oprócz nich możesz spotkać się również z nartami Allround, Easycarver, Race czy Crosscarver. Każdy z tych modeli różni się między sobą budową, która decyduje o tym, w jakich warunkach zostanie wykorzystana czy do jakiej formy narciarstwa. Kolekcja nart marki Atomic oferuje różne rodzaje tego sprzętu. Warto przyjrzeć im się bliżej, biorąc pod uwagę, że po narty Atomic sięga wielu zawodowców, co jasno świadczy o ich najwyższej jakości.

Narty FreerideNarty Freeride są dedykowane narciarzom przemieszczającym się poza trasą. Ich konstrukcja pozwala na jazdę w miękkim śniegu. Narty do tradycyjnych zjazdów w takich warunkach kompletnie by się nie sprawdziły. Za tak sprawne poruszanie się po świeżym puchu jest możliwe dzięki ich szerokości. Markowe narty Freeride należą zwykle do najszerszych modeli.

Freeride - konstrukcja nartZa zapewnienie możliwości poruszania się poza trasą odpowiada nie tylko szerokość. Rocker tych nart, a dokładniej podniesienie dziobów i pięt jest w nich bardzo wyraźne. Sprawia to, że podczas jazdy deski nie wbijają się w śnieg. Do ich produkcji wykorzystywane są lekkie materiały. Narty Freeride są również zdecydowanie odchudzone konstrukcyjnie.

Narty typu Freeride są zarezerwowane wyłącznie dla osób, które mają doświadczenie w narciarstwie. Mowa w końcu o jeździe poza trasą, a więc tą mniej bezpieczną. Często ten rodzaj nart wykorzystywany jest zamiennie z All Mountain. O nich również opowiemy Ci nieco więcej.

Freeride i All Mountain   czym różnią się te narty 2


Narty All MountainNarty All Mountain są znacznie bardziej uniwersalne od swoich poprzedniczek. Wspomnieliśmy, że są wykorzystywane zamiennie z Freeride. Jednak o ile te drugie sprawdzają się wyłącznie poza trasą, modele nart damskich All Mountain poradzą sobie doskonale zarówno na stoku, jak i w trudniejszych warunkach poza trasą. Sprzęt ten plasuje się więc pomiędzy szerokimi nartami Freeride oraz węższymi All Round.

All Mountain - konstrukcja nartNarty All Mountain również mają większy rocker, przez co są tak samo wydajne podczas poruszania się na puchu, jak narty freeride’owe. Jest on jednak nieco mniejszy niż w tym drugim rodzaju nart. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej wydajności zarówno na odcinkach poza trasą, jak i na odpowiednio przygotowanym stoku. Celem producentów tych modeli jest również zminimalizowanie ich wagi. Cechują się one również mniejszą sztywnością od tradycyjnych nart dedykowanych na trasy. W zestawieniu z nartami freeride'owymi są jednak nieco sztywniejsze.

Podział nart All MountainCo ciekawe same narty All Mountain możemy podzielić na dwie kolejne podgrupy. Mowa o węższych All Mountain oraz szerszych All Mountain. Pierwsze z nich są znacznie lepiej przygotowane do warunków panujących na trasie, jednak sporadycznie mogą być wykorzystywane poza trasą i tam również świetnie się sprawdzą. Szersze modele nart All Mountain z kolei zupełnie na odwrót, czyli znacznie częściej wybierane są poza trasą. I to właśnie na dzikich terenach sprawdzają się najlepiej, co nie oznacza jednak, że nie możemy po nie sięgnąć, wybierając się na stok.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z narciarstwem nie będą brać pod uwagę tych dwóch typów nart. Są one raczej dedykowane osobom, które już jeżdżą. Mówimy bowiem o jeździe poza trasą, która nierzadko bywa niebezpieczna. Jeśli przed lub za Tobą dopiero pierwsze lekcje, skup się raczej na wyborze nart dla początkujących. Narty z kolekcji Rossignol w sklepie Sportano obejmują m.in takowe, warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Dobranie nieodpowiednich nart może skutkować nie tylko tymi największymi konsekwencjami w postaci uszczerbku na zdrowiu, ale po prostu na jakości samej nauki. Jeśli jednak czujesz się już pewnie i za Tobą wiele sezonów, mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać wątpliwości dotyczące różnic pomiędzy nartami Freeride a All Mountain.