
Wiadomości
- 22 grudnia 2022
- wyświetleń: 1036
Jak zdobyć kredyt dla wolnych zawodów?
Materiał partnera:
Banki przy ocenie scoringowej biorą pod uwagę nie tylko wysokość miesięcznych dochodów, posiadane zobowiązania czy stałe wydatki, ale także wykonywany zawód i zatrudnienie. Jedną z grup szczególnie traktowanych przez instytucje finansowe są przedstawiciele wolnych zawodów. Osoby te nierzadko mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytów gotówkowych i hipotecznych.

Banki rozpatrując wniosek o kredyt, zwracają szczególną uwagę na scoring kredytowy, aby sprawniej zarządzać ryzykiem kredytowym. Ocena scoringowa wyrażana jest w punktach i określa ryzyko kredytowe potencjalnego kredytobiorcy w porównaniu z innymi osobami, które spłaciły już swój kredyt. Jedną z ważniejszych informacji branych pod uwagę podczas przygotowywania analizy scoringowej jest wykonywany zawód.
Przedstawiciele wybranych zawodów mogą liczyć na przyznanie większej liczby punktów z tego tytułu niż inni. Banki przychylniej patrzą przede wszystkim na osoby wykonujące wolny zawód. Jakie warunki kredytów są oferowane takim klientom i gdzie można starać się o kredyt dla wolnych zawodów?
Oferta kredytowa banków dla wolnych zawodów
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są wolne zawody. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste, ponieważ nie ma dokładnej definicji tego terminu. Najczęściej za osobę wykonującą wolny zawód postrzega się kogoś, kto pracuje na własny rachunek i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, bazując na posiadanych kwalifikacjach. Pod pojęciem wolne zawody w przypadku banków często kryją się zawody zaufania publicznego jak lekarze, adwokaci, architekci czy notariusze.
Ważne!
Zgodnie z art. 4 punkt 11 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym za wolny zawód uznaje się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez przedstawicieli konkretnych, wskazanych w przepisach profesji.
Przedstawiciele wolnych zawodów w wielu bankach mogą liczyć na specjalną ofertę kredytów. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czemu banki preferują wolne zawody? Specjalne traktowanie osób wykonujących wolny zawód w banku zwykle wynika z faktu, że mogą one pochwalić się wysokimi kwalifikacjami czy kompetencjami, a w dodatku mają stabilną pracę, która przynosi im wysokie comiesięczne dochody. W związku z tym ryzyko utraty zarobków w tych zawodach jest bardzo niskie, w dodatku osoby pracujące w określonych branżach mają silną motywację do spłaty zobowiązań.
W ofertach banków często widnieje kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie, który udzielany jest na uproszczonych zasadach, nierzadko ma też korzystniejsze warunki w porównaniu ze standardowym kredytem, a pieniądze trafiają na konto kredytobiorcy w błyskawicznym tempie. Standardowo banki proponują także kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów, który w 2022 roku łatwiej jest dostać niż zwykły kredyt na zakup nieruchomości, ponieważ ocena zdolności kredytowej osób wykonujących wolne zawody na ogół jest bardzo wysoka. Dostępny jest też oczywiście kredyt gotówkowy, a warunki ubiegania się o niego niezależnie od zawodu są bardzo uproszczone.
Ze względu na lepsze warunki kredytowania opinie o kredytach dla wolnych zawodów zazwyczaj są bardzo dobre. Pamiętajmy jednak, że na atrakcyjność zobowiązania wpływają przede wszystkim koszty i to właśnie je trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej.

Kto może złożyć wniosek o kredyt dla wolnych zawodów?
Najczęściej kredyt dla profesjonalistów na oświadczenie przyznawany jest osobom wykonującym zawody uznawane za wolne i wyszczególnione we wspominanej wyżej Ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W świetle prawa wolne zawody wykonują:
- lekarze,
- lekarze dentyści,
- lekarze weterynarii,
- technicy dentystyczni,
- felczerzy,
- położne,
- pielęgniarki,
- psychologowie,
- fizjoterapeuci,
- tłumacze,
- adwokaci,
- notariusze,
- radcy prawni,
- architekci,
- inżynierowie budownictwa,
- rzeczoznawcy budowlani,
- biegli rewidenci,
- księgowi,
- agenci ubezpieczeniowi
- agenci oferujący ubezpieczenia uzupełniające,
- brokerzy reasekuracyjni,
- brokerzy ubezpieczeniowi,
- doradcy podatkowi,
- doradcy restrukturyzacyjni,
- maklerzy papierów wartościowych,
- doradcy inwestycyjni,
- agenci firm inwestycyjnych,
- rzecznicy patentowi,
- nauczyciele udzielający korepetycji.
Banki oferują obecnie bogaty wybór produktów finansowych dla przedstawicieli konkretnych zawodów. Jednym z popularniejszych w 2022 roku jest kredyt dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników branży medycznej. Często udzielany jest także kredyt dla prawników, radców prawnych i innych klientów obracających się na co dzień w dziedzinie prawa.
Ile kosztuje kredyt dla wolnych zawodów?
Banki doceniają wolne zawody, proponując osobom je wykonującym lepsze warunki kredytowania niż te oferowane standardowo. Kredyt dla wolnych zawodów w 2022 roku otrzymać można nie tylko na wyższą kwotę i z dłuższym okresem spłaty, ale nierzadko również z niższą marżą lub prowizją. Biorąc pod uwagę, że marża banku jest jedną z dwóch składowych oprocentowania przy kredycie, oprocentowanie kredytu dla wolnych zawodów może być sporo niższe niż przy kredycie dla standardowego klienta. A jak wiadomo, niższe oprocentowanie przekłada się na niższy koszt kredytu.
Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować wybrany kredyt dla wolnych zawodów, najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego lub hipotecznego, który po zadaniu konkretnych parametrów dotyczących zobowiązania nakreśli nam dokładne koszty i wysokość miesięcznej raty.
Jak złożyć wniosek o kredyt dla wolnych zawodów?
Wnioskowanie o kredyt dla przedstawicieli wolnych zawodów wygląda dokładnie tak samo, jak dla pozostałych klientów banku. Podstawą jest prawidłowo wypełniony wniosek o wybrany rodzaj kredytu, do którego dołączyć trzeba wymagane przez bank dokumenty.
W związku z tym, że banki honorują wolne zawody i proponują lepsze warunki kredytowania za przynależność do uprzywilejowanej grupy, o fakcie wykonywania wyszczególnionego wyżej zawodu warto poinformować konsultanta jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt. Przedstawiciel banku podpowie, jak otrzymać lepszy kredyt.
W jakim banku starać się o kredyt dla wolnych zawodów?
Udogodnienia w bankach dla przedstawicieli wolnych zawodów mogą przybrać różną formę. W Santander kredyt dla wolnych zawodów udzielany jest na uproszczonych zasadach, co oznacza, że razem z wnioskiem wystarczy złożyć jedynie oświadczenie o dochodach. Dotyczy to między innymi klientów pracujących w branży medycznej i prawniczej.
Atrakcyjną ofertę dla profesjonalistów przygotował również mBank, gdzie można dostać do 500 tys. zł kredytu z preferencyjną oceną kredytową. O kredyt dla wolnych zawodów w mBank można starać się stacjonarnie lub przez internet.
Specjalne propozycje dla wybranych branż ma też Alior Bank. Kredyt dla wolnych zawodów w tym przypadku może zostać zaciągnięty na kwotę do 300 tys. zł, przy minimum formalności.
Na uwagę zasługują także oferty kredytów dla wolnych zawodów proponowanych przez inne banki, w tym BNP Paribas, ING, Pekao czy Credit Agricole. Jeśli oferta kredytowa dla przedstawicieli wybranych profesji nie jest ogólnodostępna, warto zapytać o nią osobiście w oddziale wybranego banku lub dzwoniąc na infolinię.