Wiadomości

  • 24 grudnia 2022
  • 10 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1977

Portrety Literackie: Zbigniew Rokita w Mediatece

Za nami:

We wtorek 10 stycznia o godz. 18.00 tyska Mediateka zaprasza na spotkane ze śląskim pisarzem, laureatem nagrody Nike - Zbigniewem Rokitą!

Zbigniew Rokita
Zbigniew Rokita · fot. materiały prasowe


Zbigniew Rokita szturmem wdarł się na listę literackich objawień. Jest bowiem autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, za która otrzymał, zarówno decyzją jury, jak i czytelników, Nagrodę Literacką Nike 2021.

Ten reportaż, jak uzasadniła kapituła, „dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”. Sam pisarz przyznał natomiast, że musiał najpierw dojrzeć, by w tej śląskości zacząć drążyć. Tak właśnie powstała „nasza silezjogonia”. Urodzony w Gliwicach, a mieszkający w Katowicach Zbigniew Rokita to również dziennikarz, który publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Przez kilka lat był także sekretarzem redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. W swoim dorobku ma również, przetłumaczoną na język ukraiński, książkę reporterską „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, opowiadającą o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej (książka stała się inspiracją dla spektaklu wystawionego w Teatrze Nowym w Zabrzu). Ponadto w 2021 roku Zbigniew Rokita zadebiutował jako twórca teatralny (w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się prapremiera jego sztuki „Nikaj”).

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Aleksandra Klich.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.