Wiadomości
- 18 grudnia 2022
- wyświetleń: 946
Matura coraz bliżej. Jaki kierunek studiów wybrać w 2023 roku?
Materiał partnera:
Już za parę miesięcy aktualni uczniowie czwartych klas liceum i piątych klas technikum przystąpią do egzaminu dojrzałości. Zaraz po napisaniu matury czeka ich jednak niełatwe zadanie - wybranie odpowiedniego kierunku studiów. Na edukację wyższą poświęca następne trzy do pięciu lat, ważne jest więc, aby decyzja była przemyślana. Jakie kierunku studiów są aktualnie najpopularniejsze? Jakie dają ciekawe i wartościowe perspektywy na przyszłą karierę?
Już za parę miesięcy aktualni uczniowie czwartych klas liceum i piątych klas technikum przystąpią do egzaminu dojrzałości. Zaraz po napisaniu matury czeka ich jednak niełatwe zadanie - wybranie odpowiedniego kierunku studiów. Na edukację wyższą poświęca następne trzy do pięciu lat, ważne jest więc, aby decyzja była przemyślana. Jakie kierunku studiów są aktualnie najpopularniejsze? Jakie dają ciekawe i wartościowe perspektywy na przyszłą karierę?
Przygotowania do studiów zacząć trzeba jak najwcześniej
Rozpoczęcie swojej akademickiej przygody zaczyna się wcześniej, niż moglibyśmy się spodziewać, bo już przy wyborze szkoły średniej. Nie chodzi tylko o zastanowienie się nad tym, co będzie lepszą decyzją - technikum czy liceum? - ale i dobranie odpowiednich rozszerzeń, które przygotują dziecka do pisania odpowiednich egzaminów na maturze. Większość polskich uczelni przy rekrutacji przypisuje różne mnożniki punktów wynikom z konkretnych egzaminów. Zatem na kierunki humanistyczne najwięcej punktów uzyska się za wysokie wyniki z egzaminów z rozszerzonego języka polskiego, z historii, z WOSu, z filozofii lub z języków obcych. Chcąc dostać się na politechnikę lub kierunek medyczny trzeba za to wykazać się umiejętnościami w zakresie matematyki, fizyki, biologii, chemii czy informatyki. Przygotowanie się do egzaminów z rozszerzonego zakresu materiału na własną rękę jest trudnym i czasochłonnym zadaniem, warto jest więc pamiętać, aby dopierając szkołę średnią składać papiery do klasy, która już od pierwszego roku nauczania będzie uczyła się odpowiednich przedmiotów w trybie rozszerzonym. Jeśli dziecko marzy o zostaniu w przyszłości lekarzem, powinno zdecydować się na klasę rozszerzającą biologię i chemię, a przyszli prawnicy musza skupić się na poszerzeniu wiedzy z języka polskiego, matematyki i historii. Kiedy jednak wybranie klas jest już dawno za nami, a za rogiem matura, ważne jest, aby zastanowić się nad wybraniem konkretnego kierunku studiów.
Jaki kierunek wybrać?
Istnieją różne kryteria, jakimi powinno kierować się przy wyborze studiów. Jedni stawiają na popularność danego kierunku, inni chcą wstrzelić się w rzadko wybieraną niszę. Według niektórych najlepiej stawiać na coś, co zapewni w przyszłości dobrze płatne, respektowane stanowisko. Najważniejsze jest jednak wybranie kierunku, który będzie odpowiedni dla naszych zainteresowań i umiejętności. Nie ma sensu zmuszać się do studiowania prawa i medycyny, aby zadowolić rodziców, jeśli każdy dzień spędzany na uczelni będzie męczącym koszmarem. Studia mają służyć przede wszystkim pogłębianiu wiedzy i nabywaniu umiejętności w dziedzinach, które rzeczywiście nas pasjonują. Według wyników z zeszłego roku młodzi dorośli najchętniej wybierali się na studia informatyczne, popularna była też psychologia i zarządzanie. Zaraz za nimi znajdowało się prawo i kierunek lekarski. Co ciekawe, patrząc na dane mówiące o tym, ilu kandydatów przypadało na jedno miejsce na kierunku, niezwykle oblegane okazują się studia związane z językiem koreańskim i Koreą Południową - w pierwszej piątce znalazły się filologia koreańska i orientalistyka-koreanistyka, a na czele podium stoi koreanistyka. Może wynikać to z ogromnej popularności k-popu, ale zainteresowanie bardziej egzotycznymi językami z roku na rok wzrasta. Wybierając filologię norweską, arabską czy filologię hebrajską decydujemy się na kierunek, który czyni z nas specjalistę w wąskiej, aczkolwiek często pożądanej przez pracodawców dziedzinie. Prym wśród studiów humanistycznych nadal wiedzie psychologia. To przyszłościowy kierunek - w końcu z roku na rok coraz więcej uwagi zwraca się na dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Z uwagi na jego popularność niezwykle wysoka jest jedna konkurencyjność: chcąc w przyszłości wspinać się po kolejnych schodach kariery musimy przygotować się na walczenie o swoje. Jeśli chodzi o kierunki ścisłe, to wygrywa informatyka. Programista to niezwykle opłacalny zawód przyszłości, wymaga jednak zdobycia wielu umiejętności i pokładów wiedzy, co wymaga ciężkiej pracy, koncentracji i poświęcenia czasu w trakcie studiów. Ciekawe są jednak kierunki związane z informatyką, ale wpisujące się w bardziej konkretne specjalizacje - mechanika i projektowanie maszyn, praca z AI (sztuczną inteligencją), game design. Może to być doskonały wybór dla tych ze smykałką do komputerów, którzy dokładnie sprecyzowali już swoje zainteresowania i chcieliby wykorzystać je w przyszłym zawodzie.