Wiadomości

  • 18 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1641

[ZDJĘCIA] Nowi honorowi obywatele Tychów

Stanisław Mazuś - wybitny artysta oraz prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba zostali Honorowymi Obywatelami Miasta Tychy. Z wnioskiem do prezydenta o nadanie tytułów wystąpili radni.

Nowi honorowi obywatele Tychów - Stanisław Mazuś i Ryszard Poręba - 15.12.2022 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Stanisław Mazuś oraz prof. zw dr hab. n. med. Ryszard Poręba uczestniczyli w sesji Rady Miasta Tychy 15 grudnia.

Laudację o Stanisławie Mazusiu wygłosiła na sesji Rady Miasta Aleksandra Matuszczyk dyrektor Muzeum Miejskiego. Stanisław Mazuś to artysta związany z Tychami od 1968 roku. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy został przyznany za:

„aktywne kształtowanie środowiska twórczego miasta i regionu, zaangażowanie w przygotowywanie licznych wystaw, m.in. towarzyszących Tyskim Spotkaniom Młodości oraz opiekę nad twórczą miejscowymi plastykami amatorami".

Nowi honorowi obywatele Tychów - Stanisław Mazuś i Ryszard Poręba - 15.12.2022
Stanisław Mazuś Honorowym Obywatelem Miasta Tychy - 15.12.2022 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Artystę doceniono także za zaangażowanie w działalność tyskiej delegatury Biura Wystaw Artystycznych oraz prezentację swojego dorobku na licznych licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

- Cieszę się, że tak się moje życie potoczyło że jestem w Tychach. Tychy to moje cudowne miejsce - mówił podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Stanisław Mazuś. - Nie wyobrażam sobie, że mógłbym gdziekolwiek indziej na kuli ziemskiej stworzyć tyle i tak, by mnie to statysfakcjonowało.

Postać prof. zw. dr hab. n. med. Ryszarda Poręby przedstawił Maciej Jędrzejko - dr n. med. oraz radny Rady Miasta Tychy. Prof. Ryszard Poręba został Honorowym Obywatelem w uznaniu za:

"wybitne osiągnięcia w zakresie zmniejszenia umieralności kobiet w powiatu bieruńsko-lędzińskiego i miasta Tychy z powodu raka szyjki macicy poprzez wprowadzenie obowiązkowych, masowych badań cytologicznych oraz promocję szczepień przeciw wirusowi HPVZ”.

Nowi honorowi obywatele Tychów - Stanisław Mazuś i Ryszard Poręba - 15.12.2022
prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba Honorowym Obywatelem Miasta Tychy - 15.12.2022 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


Powiat tyski jest do dzisiaj w czołówce regionów o największej wykrywalności i najmniejszej umieralności z powodu tej choroby. Profesor został także doceniony za całokształt osiągnięć naukowych (ponad 300 publikacji naukowych!), za wybitne osiągnięcia edukacyjne między innymi: stworzenie w ciągu 10 lat 26 szkół rodzenia na Śląsku w tym stworzenie pierwszej Szkoły Rodzenia w Tychach, osiągnięcia na polu wprowadzania pionierskich i innowacyjnych metod zabiegowych i operacyjnych m.in. przeprowadzenie wraz z prof. Adamem Ostrzeńskim w Tychach pierwszej w video-laparoskopii (1991 r.) oraz za promocję Miasta Tychy w Polsce i na świecie m.in. poprzez organizację międzynarodowego Kongresu „Kobieta XXI wieku”.

Do tej pory Honorowymi Obywatelami Miasta Tychy zostali: Arcybiskup Damian Zimoń (w 2004 roku), hokeista Mariusz Czerkawski (2009), dyrygent i skrzypek, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś (2009), socjolog, prof. Marek Szczepański (2009), były prezes Tyskich Browarów Książęcych - Paweł Sudoł (2010) oraz himalaista Adam Bielecki (2018).

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.