Wiadomości

 • 15 grudnia 2022
 • wyświetleń: 731

Nie kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku? Zdecyduj się na implantację soczewek fakijnych

Materiał partnera:

Nazwa soczewka fakijna nie jest przypadkowa, choć może drażnić językowych purystów: greckie słowo fakos oznacza właśnie soczewkę, stąd w tłumaczeniu soczewka fakijna staje się… soczewką soczewkową.

soczewki fakijne


Skąd ta duplikacja w nazwie? Właśnie stąd, że soczewka fakijna doszczepiana jest jako dodatkowa, a naturalna soczewka pacjenta zostaje na miejscu - nie jest usuwana i zachowuje swoje zdolności akomodacyjne. Dlatego soczewki fakijne nazywa się często “wszczepialnymi soczewkami kontaktowymi” albo “wewnętrznymi soczewkami kontaktowymi”.

Implantacja soczewek fakijnych jest rozwiązaniem adresowanym przede wszystkim do pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, nadwzrocznością bądź astygmatyzmem, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. To także zabieg zabiegu dedykowany pacjentom ze starczowzrocznością - oferuje im się soczewki wieloogniskowe/EDOF.

Po zabiegu pacjent ma więc dwie soczewki - własną i sztuczną. W chirurgii okulistycznej stosowane są dwa rodzaje soczewek fakijnych:

 • Przedniokomorowe Artisan (dostępne są w mocach -3 do -23,5 dioptrii) i Artiflex (w mocach -3 do - 14,5 dioptrii). Są one doszczepiane są do komory przedniej oka i mocowane pomiędzy rogówką, a tęczówką. Artisan zbudowane są ze sztywnego materiału zwanego PMMA, Artiflex - ze zwijalnego silikonu.
 • Tylnokomorowe EVO + Visian ICL™ wykonane z tworzywa Collamer® - biokompatybilnego materiału stworzonego na bazie kolagenu. Uchodzą one za najnowocześniejsze osiągnięcie technologiczne. Soczewki EVO Visian ICL są niezwykle cienkimi i bardzo elastycznymi mini soczewkami umieszczanymi za źrenicą. Są niewidoczne z zewnątrz i nie można ich wyczuć. Stosuje się je dla wad refrakcji od -18.00 do +10.00 dioptrii, nawet przy astygmatyzmie do -6,0 dioptrii.


Soczewkę fakijną ze zwijalnego silikonu lub z tworzywa Collamer® wprowadza się do oka przez 2 milimetrowe cięcie w rogówce przy użyciu specjalnego aplikatora. W miejscu docelowym soczewka taka rozwija się i rozprostowuje.

Pacjent po implantacji soczewek fakijnych nie musi już nosić okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych. Z uwagi na fakt, że zachowana jest naturalna soczewka, zdolności akomodacyjne oka także zostają zachowane.

Przeciwwskazania okulistyczne do wszczepienia soczewek fakijnych • schorzenia rogówki
 • niestandardowa źrenica (stały wymiar źrenicy powyżej 4,5 mm lub wymiar źrenicy powyżej 6,5 mm w ciemności)
 • zaćma
 • zbyt płytka komora przednia oka
 • mała gęstość komórek śródbłonka, zwykle poniżej 2000/mm2
 • przewlekłe lub nawracające zapalenie błony naczyniowej
 • odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie
 • retinopatia
 • jaskra
 • zwyrodnienie plamki lub inne patologie plamki


Zabieg doszczepienia soczewki fakijnej jest odwracalny. W razie potrzeby można ją po prostu “wyjąć”. Co jest taką potrzebą? Np. zmiana wysokości wady wzroku - wtedy można “wyjąć” jedną i “włożyć” inną soczewkę - albo wiek, w którym należy zoperować zaćmę: “wyjmuje się” się soczewkę fakijną, usuwa soczewkę własną jak przy standardowym zabiegu zaćmy i wszczepia się na jej miejsce nową sztuczną soczewkę (inną niż fakijna).

Implantacja soczewki fakijnej jest bezbolesna i mało ryzykowna. Zwykle zabieg, trwający ok. 15 minut, przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Operowane oko jest następnie chronione bandażem, który zdejmuje się dzień po operacji. Pełną ostrość wzroku uzyskuje się po ok. 4 tygodniach.