Wiadomości

  • 15 grudnia 2022
  • wyświetleń: 918

Jelenia Góra - miasto pełne atrakcji. Dlaczego warto spędzić w nim weekend?

Materiał partnera:

Jelenia Góra jest miastem znajdującym się na Dolnym Śląsku, tuż u stóp Karkonoszy. Legenda głosi, że nazwana została na cześć dostojnego jelenia, którego ujrzał Bolesław Krzywousty w roku 1108. Jednak pierwsze wzmianki o mieście istnieją w dokumentacji dopiero od roku 1281. Miasto jest otoczone ze wszystkich stron pasmami górskimi; od zachodu mamy Góry Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, zaś od południa naszym oczom ukazuje się najwyższe pasmo Sudetów - Karkonosze. Miasteczko znajduje się więc w doskonałej lokalizacji, zdając się być oddzielone od reszty. Zabytkowa Jelenia Góra przyciąga corocznie rzesze turystów, którzy chcą lepiej poznać jej tajemnice. Miasto i jego okolice są warte odwiedzenia zarówno przez dorosłych, jak i tych najmłodszych.

06   MALAJAPONIA   atrakcje w jeleniej gorze link


W Jeleniej Górze czas płynie inaczej, czyli o najciekawszych zakątkach miastaAtrakcje w Jeleniej Górze dostępne są przez cały rok, a zaletą miasta jest jego bliskie sąsiedztwo ze Szklarską Porębą i Karpaczem - miejscowości te są doskonałym wyborem zwłaszcza na wakacje lub ferie zimowe, ze względu na ich rekreacyjno-wypoczynkowy charakter. Wśród najważniejszych atrakcji Jeleniej Góry wymienia się Bramy Czasu (ang. Time Gates). Atrakcja znajduje się w podziemiach, w których odbywa się 300-letnia podróż do przeszłości i przyszłości Dolnego Śląska oraz Karkonoszy. Warto również udać się do Muzeum Karkonoskiego, gromadzącego liczne zbiory etnograficzne i archeologiczne, które przetrwały stulecia. Oczywiście nie jest to jedyne muzeum jakie znajdziemy w Jeleniej Górze. Do popularnych obiektów muzealnych zalicza się:

  • Muzeum Historii i Militariów - oferujące stałe i czasowe wystawy między innymi broni ciężkiej czy sprzętu radiolokacyjnego
  • Muzeum Przyrodnicze - w którym znajdują się zbiory z kolekcji rodziny Schaffgotschów (arystokratycznego rodu śląskiego pochodzącego z Frankonii)
  • Muzeum Drewnianych Zabawek - najstarsze eksponaty datowane są na 1946 rok
  • Borowy Jar - teren pełny punktów widokowych i zabytków techniki


Sam rynek jeleniogórski sam w sobie stanowi ciekawą atrakcję. Centralne miejsce zajmuje XVIII-wieczny ratusz połączony galerią z kamieniczkami zwanymi „siedmioma domkami”. Więcej o atrakcjach Jeleniej Góry możemy dowiedzieć się na https://www.malajaponia.pl/atrakcje-turystyczne/jelenia-gora/. Charakterystycznym symbolem rynku (oraz miasta) jest czerwony jeleń - stanowiący ulubione miejsce zdjęciowe dla turystów. Ciekawostką jest, że kilka jelonków rozwianych jest po całym mieście. Samo ich szukanie stanowić może niebywałą atrakcję!

A co w okolicy? Atrakcje w pobliżu Jeleniej GóryCiekawą alternatywą jest zwiedzanie miejsc, które znajdują się w pobliżu Jeleniej Góry. Karkonosze obfite są w ciekawe atrakcje turystyczne i szlaki spacerowe, które często doprowadzają do ciekawych zabytków, figur czy miejsc - takich jak na przykład Ogród Japoński Siruwia, ulokowany w samym sercu gór. Masa możliwości w postaci ciekawych wystaw czy wykładów dotyczących kultury japońskiej zainteresuje nawet tych, którzy wcześniej nie byli zaznajomieni ze specyfiką Kraju Kwitnącej Wiśni. Mała Japonia jest miejscem do odpoczynku i rekreacji - dzieci mają okazję na zabawę w najwyższym parku zabaw na Dolnym Śląsku, dorośli zaś mogą spędzić czas przy pysznej kawie lub oryginalnej herbacie japońskiej. Wszystko to na malowniczym terenie ogrodu ukrytego wokół górskich pasm i pełnych zieleni lasów.