Wiadomości

  • 12 grudnia 2022
  • wyświetleń: 583

Przepisujesz OC w Tychach? Zobacz, co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy

Materiał partnera:

Szukasz używanego samochodu na tyskim rynku motoryzacyjnym? A może chcesz sprzedać swoje auto? Pamiętaj, że jest to związane z kilkoma formalnościami. Jedną z nich jest przekazanie nabywcy polisy ubezpieczenia OC pojazdu. Nowy użytkownik może dalej z niej korzystać lub może ją wypowiedzieć i zawrzeć umowę w innym towarzystwie. Sprawdź, jak to zrobić i jak wybrać najbardziej opłacalną dla siebie opcję.

Przepisujesz OC w Tychach


Formalności po sprzedaży samochodu



Formalności dotyczące sprzedaży samochodu używanego pomiędzy dwiema osobami prywatnymi (nie prowadzącymi działalności gospodarczej) są w dużym stopniu uproszczone. Sprzedający i kupujący podpisują umowę kupna-sprzedaży, zbywca przekazuje nowemu właścicielowi komplet kluczyków, dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Kupujący musi opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i zarejestrować pojazd w lokalnym wydziale komunikacji. Na tym właściwie kończą się jego obowiązki formalne. Wiele osób nie podejmuje już żadnych innych kroków i po prostu rozpoczyna jazdę swoim nowym samochodem.

Warto jednak przyjrzeć się bliżej kwestii przepisania OC, ponieważ czasami kupujący może na tym sporo zyskać. Sprawdź, o czym warto wiedzieć.

Przepisanie OC - na czym to polega?



Każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dlatego, jeśli kupujesz używane auto, to jest ono objęte taką polisą. Sprzedający ma 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży na zgłoszenie ubezpieczycielowi faktu zbycia samochodu. W tym momencie OC automatycznie przechodzi na Ciebie. Nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań - Twój samochód wciąż jest ubezpieczony. Warto jednak zastanowić się, czy taka sytuacja jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Masz do wyboru trzy opcje.

  • Możesz nie podejmować żadnych kroków, tylko korzystać z aktualnej polisy, aż do momentu jej wygaśnięcia. Pamiętaj, że OC „odziedziczone” po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie.
  • Możesz poprosić ubezpieczyciela o rekalkulację składki. Jest to polecane, jeśli Ty jesteś doświadczonym lub starszym kierowcą, a kupiłeś auto od osoby młodej z krótką historią ubezpieczeniową. W takiej sytuacji najczęściej otrzymasz wyrównanie, czyli zwrot części składki.
  • Możesz od razu wypowiedzieć polisę i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Warto to zrobić, jeśli sprawdziłeś oferty i wiesz, że gdzie indziej składka będzie niższa.


Nie zawsze więc korzystanie z aktualnej polisy jest najbardziej opłacalne. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest poszukanie tańszej alternatywy. Pamiętaj, że warunki ubezpieczenia OC i jego zakres w każdej firmie są identyczne. Jedyną różnicą jest cena polisy, czyli wysokość składki. I to właśnie na nią trzeba zwracać uwagę.

Podpisanie nowej umowy - czy trzeba to zrobić osobiście?



Zdarzają się sytuacje, w których nie jesteś w stanie samodzielnie odwiedzić ubezpieczyciela, by podpisać umowę zawarcie polisy OC. Co zrobić w takiej sytuacji?

Możesz kupić ubezpieczenie online. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ wymaga minimum formalności i można z to zrobić przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie.

Możesz również skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy, że sporządzisz proste upoważnienie, które taka osoba przedstawi ubezpieczycielowi. Wówczas może podpisać umowę w Twoim imieniu. Nie ma znaczenia stopień pokrewieństwa, ponieważ pełnomocnikiem może zostać każdy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj o upoważnieniu do ubezpieczenia samochodu na rankomat.pl.