Wiadomości

  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 392

Wakacje w Holandii - dlaczego warto?

Materiał partnera:

Jednym z najciekawszych europejskich kierunków turystycznych jest bezapelacyjnie popularny kraj tulipanów, czyli Holandia. Na dobrą sprawę, królestwo Niderlandów - bo tak legislacyjnie należy nazywać ten kraj - zmieniło niedawno oficjalnie swoją nazwę na Niderlandy. Nie mniej jednak, nadal w mowie potocznej używa się określenia Holandia i nie jest to absolutnie traktowane jako błąd.

Holandia - choć kojarzy się na pierwszą myśl z tulipanami - ma w swojej tradycji znacznie więcej do zaoferowania. Poza rozwiniętą sztuką malarską, po produkcję mleka oraz sera i pożądany przez wielu legalny dostęp do marihuany. 
Holenderskie sery - znane również w Polsce - z pewnością stanowią gratkę dla miłośników dobrego, lokalnego jedzenia. Ciekawostką jest fakt, że krowy w Holandii są niemal równie popularne jak w Indiach - gdzie są uznawane za święte. Podróżując wzdłuż i wszerz królestwa Niderlandów nie sposób nie natknąć się na ogromne pastwiska wypełnione po brzegi pasącymi się krowami.

Holenderskie miasta
Wakacje w Holandii to doskonała opcja dla osób ceniących sobie różnorodność. W Holandii istnieje kilka dużych miast, które - ze względu na małe terytorium - nie są bardzo daleko od siebie, co umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy nimi pociągiem lub samochodem. 

Amsterdam
Zdecydowanie najbardziej popularnym miastem turystycznym Holandii jest Amsterdam. Portowe miasto - nazywane często stolicą rozpusty - przyciąga każdego roku miliony turystów z całego świata - niezależnie od trwającej pory roku. Poza rozmaitymi budowlami kryjącymi sporą część portowej historii Holandii miasto wyróżnia się swoją wyjątkową architekturą. Mowa tu o kanałach przepływających przez cale miasto, które stanowią absolutną wizytówkę Amsterdamu. Amsterdam wyróżnia się na tle całego świata jednak czymś zupełnie innym.
Najsłynniejszą dzielnicą Amsterdamu jest zdecydowanie słynna dzielnica czerwonych latarni. Jej sława jest dobra lub zła - wedle indywidualnej oceny - jednak co roku przyciąga ona niesamowitą ilość turystów z całego świata. Domy publiczne i słynne witryny w dzielnicy czerwonych latarni to absolutne centrum europejskiej - legalnej - prostytucji. Warto dodać, że prostytucja w Holandii jest legalna i traktowana jak normalna praca. Dla wielu turystów odwiedzających Amsterdam to właśnie "Red Light District" jest podstawowym celem.

Haga
Haga jest właściwą stolicą Holandii i to tam mieści się jej parlament. Nadmorskie miasto pełniące funkcję reprezentacyjną słynie przede wszystkim z kwiatów. To wokół Hagi turyści mogą znaleźć największa ilość plantacji tulipanów i wszelkich innych kwiatów, z których produkcji i eksportu słynie królestwo Niderlandów. Miasto to skrywa również ogromną historię i wyróżnia się na tle architektonicznym względem innych miast Holandii. Nie jest bowiem typowo portowym miastem jak Amsterdam czy Rotterdam i jest to zauważalne w ogólnym ułożeniu miasta. Zwiedzając Holandię, nie można pominąć miasta nazywanego przez holendrów "Den Haag". 

Rotterdam
Trzecim miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Holandii jest Rotterdam. Stanowi on największe centrum przemysłowe Holandii. Ogromna ilość fabryk i zakładów produkcyjnych w całej aglomeracji Rotterdamu czyni go najbardziej zurbanizowanym miastem w Holandii. Centrum Rotterdamu wyróżnia się jednak bardzo wiekową architekturą - szczególnie katedralną i jest zdecydowanie najbardziej majestatycznym miastem w królestwie Niderlandów. 

Legendarne sklepy z kawą
Turystów do Holandii przyciągają przede wszystkim coffee shopy, czyli w dosłownym tłumaczeniu sklepy z kawą. I chociaż serwują one faktycznie kawę i inne napoje - ich cel to głównie sprzedaż marihuany. Warto wiedzieć, że marihuana na terenie Holandii jest nielegalna! Została ona poddana procesowi depenalizacji i nadal posiadanie marihuany okryte jest rozmaitymi restrykcjami. W Holandii można co prawda posiadać do 5 gram "trawki" na własny użytek, jednak posiadanie większej ilości jest karane wysoką grzywną i konfiskatą. Warto mieć to na uwadze odwiedzając Holandię.
Co ciekawe - coffee shopy jako jedynie mają prawo legalnie sprzedawać marihuanę o ile posiądą odpowiednią licencję. Wówczas, mogą one posiadać większe marihuany dopuszczanej do obrotu.

Noclegi w Holandii
Noclegi w Holandii to temat dość rozbieżny. Kraj ten jest stosunkowo mały, a miasta - szczególnie w sezonie - pełne ludzi. W związku z tym hotele w Holandii są stosunkowo drogie i trudno dostępne. Doskonałą alternatywą dla hoteli są jednak krótkoterminowe wynajmy domów takie jak np. AirBnB. Decydując się na wyjazd do królestwa Niderlandów, warto wcześniej zarezerwować nocleg, aby mieć gwarancję niższej ceny i pewne miejsce do regeneracji.

Jakim językiem posługują się holendrzy?
W Holandii obowiązuje jeden język urzędowy - niderlandzki. Jest to swoista mieszanka języka angielskiego i niemieckiego z lekkimi naleciałościami języków skandynawskich. Nieznajomość języka nie jest jednak żadną przeszkodą w przypadku podróży do Holandii. Ludność holenderska - nawet ta najmłodsza - doskonale posługuje się językiem angielskim. Znając język angielski komunikacja w Holandii nie stanowi więc jakiegokolwiek problemu. Warto dodać, że w Holandii żyje na co dzień ogromna ilość Polaków, więc nietrudno będzie zetknąć się z językiem polskim we wszystkich zakątkach kraju tulipanów. 

Amsterdam shutterstock 189863267 (1)

Coffeeshop  shutterstock 320000384

Rotterdamie shutterstock 1084000274 (1)

zdjecie główne Haga shutterstock 1503753848 (1)