Wiadomości

  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 253

TOP 5 urokliwych miejsc na wakacje w Wielkiej Brytanii

Materiał partnera:

Chociaż Wielka Brytania jest raczej kierunkiem migracji zarobkowej, bardzo dobrze sprawdza się również w perspektywie wyjazdów stricte turystycznych. Królestwo Wielkiej Brytanii obejmuje bardzo obszerne terytorium wyspiarskie - otoczone wokół morzem. Do krajów wyspiarskich zaliczają się kolejno: Anglia, Szkocja, Irlandia, Walia oraz Irlandia Północna. Każdy z tych krajów - chociaż stanowi integralną część zjednoczonego królestwa Wielkiej Brytanii - reprezentuje nieco inną kulturę anglosaską i wyróżnia się na tle innych reprezentantów korony brytyjskiej.

Decydując się na podróż wzdłuż i wszerz krajów królestwa natrafić możemy na rozmaite i różne od siebie makroregiony, w których wszędzie mówi się w jednym języku. Nijak jednak nie da się pominąć różnic wynikających z dialektów języka angielskiego w poszczególnych krajach, a sami Brytyjczycy są na tym punkcie bardzo mocno wyczuleni. 
Pragnąc spędzić wakacje Wielkiej Brytanii należy przygotować się na wielogodzinne podróże samochodem, ale równie ciekawą formą turystycznych przepraw jest morski rejs. Flota morska Wielkiej Brytanii jest jedną z najlepiej rozwiniętych na całym globie, a możliwości podróży pomiędzy portowymi miastami są ogromne. Taka forma turystyki dotyczy nie tylko rejsów morskich wokół królestwa, ale również wzdłuż - chociażby przez Sekwanę, która w samym Londynie ma około kilkunastu portów.

Londyn
Zdecydowanie najważniejszym miejscem w Wielkiej Brytanii jest stolica Anglii - Londyn. Ta ogromna metropolia jest jednym z największych miast na świecie, które z roku na rok drastycznie poszerza swoje terytorium. Nie da się jednak ukryć, że głównie ścisłe centrum Londynu należy zaliczyć do kategorii "must seen" decydując się na podróż do Wielkiej Brytanii. Jest to o tyle dobre miejsce startowe, że loty do Londynu są bardzo popularne i często, przez co również znacznie tańsze niż np. do stolicy Irlandii.
Decydując się na podróż do Londynu z pewnością musimy zobaczyć takie miejsca jak legendarny pałac Buckingham czy emblematyczny Big Ben. Londyn jest bez wątpienia kolebką brytyjskiej kultury, a charyzmatyczność tego miasta czyni go jednym z najbardziej charakterystycznych metropolii na świecie. Już sama sieć londyńskiego metra robi ogromne wrażenie, a ilość dzielnic - diametralnie różniących się od siebie - pozwala zrozumieć niezwykłą różnorodność angielskiej stolicy.
Londyn jest również gratką dla fanów piłki nożnej. To właśnie w Londynie znajduje się historyczny stadion Wembley. Nie sposób jednak pominąć inne stadiony wielkich klubów europejskich, które co roku przyciągają do stolicy Anglii miliony turystów.

Dublin
Podróżując po Wielkiej Brytanii koniecznie należy - choć na chwilę - zatrzymać się w stolicy Irlandii - Dublinie. To wyjątkowe miasto przyciąga co roku rzesze turystów. Niesamowita wartość historyczna - szczególnie z perspektywy irlandzkiej, odrębnej od typowo brytyjskiej kultury - poszczególnych zabytków w stolicy kraju koniczyny potrafi przenieść nas w klimat Wielkiej Brytanii sprzed kilkuset lat. Szczególnie warte zwiedzenia są tam budynki sakralne. Społeczność Irlandii od początku istnienia kraju wykazywała się wielką religijnością i w przeciwieństwie do znacznej części - protestanckiej - Wielkiej Brytanii, można tam spotkać relikty brytyjskiego katolicyzmu.

Glasgow
Glasgow - stolica Szkocji - to kolejne miejsce, które należy odwiedzić decydując się na podróż do zjednoczonego królestwa brytyjskiego. Bez dwóch zdań, to urokliwe miejsce nie bez powodu stanowi jeden z głównych kierunków migracyjnych europejskiej społeczności - w tym polskiej. Chociaż charyzmatyczna szkocka kultura nie wydaje się zbyt gościnna - Glasgow jest miastem, które żyje pełnią życia zarówno w dzień, jak w nocy. Jest to miejsce przeznaczone szczególnie dla osób ceniących sobie typowe tętno miasta i doskonale spełnia się w perspektywie weekendowego wypadu na imprezę.

Manchester
Wróćmy na chwilę do Anglii i miasta, które poza Londynem należy koniecznie zobaczyć. Manchester jest swoistą enklawą arystokracji brytyjskiej i co roku przyciąga masy turystów. Miasto to, zdecydowanie odróżnia się od Londynu i jest znacznie lepszą opcją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wielkomiejską kulturę, ale również względny spokój. Manchester niesie za sobą ogromną wartość historyczną reprezentując wiele lat alternatywnej egzystencji brytyjskiej arystokracji. Miasto pełne jest wdzięku i wielowiekowego bogactwa kulturowego oraz architektonicznego.

Cardiff
Kultura walijska, którą możemy poznać bliżej dzięki podróży do stolicy Walii - Cardiff - z pewnością urzeknie niejednego turystę. Ten mały kraj cechuje się niesamowitą, indywidualną i typowo brytyjską kulturą. Cardiff to miasto pełne kanałów i mostów. Jest więc zdecydowanie miejscem romantycznym. W porównaniu do innych brytyjskich stolic - próżno szukać tam zgiełku i wzmożonego ruchu. Na zakończenie brytyjskich wojaży Cardiff to wręcz idealne miejsce, gdzie każdy znacznie chwilę odpoczynku od brytyjskiego zgiełku.

Cardiff shutterstock 551048935

big ben london shutterstock 533946925

Dublin shutterstock 1116656705