tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2017
  • 6 kwietnia 2017

Grupy Antyprzewozowe walczą z nielegalnymi przewoźnikami

Taksówkarze w całej Polsce zebrali się w Grupy Antyprzewozowe i chcą walczyć z nielegalnymi przewoźnikami, również w naszym regionie. Członkowie GAP zapowiadają także prowokacje. Wcześniej dali się już we znaki m.in. quasi taksówkarzom w Krakowie.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Pszczyńska Grupa Antyprzewozowa · fot. facebook.com


Taksówkarze uformowali Grupę Antyprzewozową. Za cel postawili sobie wyeliminowanie z rynku przewoźników, którzy nie posiadają odpowiedniej licencji, badań czy kasy fiskalnej. - Pomysł pojawił się, gdy rekrutację w Pszczynie rozpoczął Uber (amerykańskie przedsiębiorstwo umożliwiające transport osób zamawiany poprzez specjalną aplikację internetową - przyp red.) - mówi Marcin Sikora, jeden z członków GAP.

Dodaje on również, że podczas interwencji taksówkarze nie przekraczają żadnych zasad i nie łamią prawa, a schemat prowokacji zazwyczaj wygląda podobnie.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Pszczyńscy taksówkarze rzucili rękawice nielegalnym przewoźnikom. · fot. facebook.com


"Lewusów" - jak ich sami nazywają - szukają w internecie, w serwisach ogłoszeniowych i portalach społecznościowych. Taksówkarze dzwonią jako potencjalni klienci do nielegalnych - w ich opinii - przewoźników, proszą o transport, a gdy dochodzi do płatności i przewoźnik nie wystawia dokumentu potwierdzającego płatność, dzwonią po policję.

Najczęściej na miejscu, które było celem podróży, blokują innymi pojazdami wyjazd nielegalnemu przewoźnikowi i przywdziewają odblaskowe kamizelki. Funkcjonariusze policji na miejscu wypisują notatkę, którą przekazują dalej, do Inspekcji Transportu Drogowego. Ta ostatnia może ostatecznie ukarać nielegalnego przewoźnika (kara może wynieść do 10 tys. złotych).

gap
Za każdym razem na miejsce wzywana jest policja. · fot. facebook.com


Dlaczego taksówkarze walczą z nielegalnymi przewoźnikami? Nie ukrywają, że bez konieczności ponoszenia kosztów działalności gospodarczej i posiadania odpowiednich dokumentów "nielegalni" są w stanie zaoferować usługę za cenę o połowę niższą, chociaż zdarzało się, że na niektórych trasach była ona nawet wyższa niż u prawdziwego taksówkarza.

Akcja powtarzana jest raz w tygodniu i nie tylko w Pszczynie. Grupa Antyprzewozowa z naszego miasta była już w Krakowie, planuje także interwencje w Tychach. Współpracuje również z podobnymi zespołami z innych miejscowości, między innymi z Warszawy i Wrocławia.

GAP Grupa antyprzewozowa, taksówka, taxi
Zablokowany nielegalny przewoźnik · fot. facebook.com


Dotychczas zatrzymano kilku "lewusów". Tylko raz nielegalny przewoźnik starał się uciec z miejsca. Był tak zaskoczony akcją taksówkarzy, że zostawił na miejscu samochód.

new / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.