Wiadomości

  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 471

Płytki jodełka, czyli wielki powrót klasyki z czasów PRL-u

Materiał partnera:

Jodełka uchodzi za wzór bardzo sentymentalny - budzi wspomnienia rodzinnych obiadów spędzanych u dziadka czy babci, a także szkolnych potańcówek na parkiecie ułożonym w ten specyficzny wzór. Wzór w jodełkę znów wraca do łask w formie płytek ceramicznych; są one bardziej funkcjonalne i dają większe możliwości aranżacyjne. Ten awangardowy dekor doskonale sprawdza się w aranżacji pomieszczeń z duszą, szczególnie że obecnie producenci dokładają starań do tego, by wiernie odwzorowywały rysunek i fakturę drewna. Obecnie płytka jodełka występuje w trzech odsłonach, jednak każdy jej rodzaj posiada wspólną cechę - doskonale pasuje do wielu wnętrz, nadając im szyku oraz elegancji.

11   VHCT   płytki jodełka


Płytki jodełka w trzech odsłonach - popularne styleCiekawym faktem jest, że płytki w jodełkę mogą przybierać różne formy po ułożeniu. Obecnie wyróżnia się aż trzy style płytki w jodełkę. Są nimi: jodełka klasyczna, jodełka węgierska i jodełka francuska.

Jodełka klasyczna najczęściej kojarzona jest ze szlacheckimi dworami, pałacami i oczywiście wnętrzami domów z czasów PRL-u. Dziś klasyczną jodełkę ułożyć można z prostokątnych płytek zarówno w klimacie retro, jak i eleganckim. Struktura układania jodełki klasycznej jest dość prosta: krótki bok pierwszej płytki powinien łączyć się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Gdy na ścianach lub posadzkach dostrzegamy wzory przywodzące na myśl zygzaki to znak, że mamy do czynienia z jodełką klasyczną.

Jodełka węgierska to prawdziwa elegancja w niezwykle subtelnym wydaniu. Wzór ten, ze względu na swoją lekkość, idealny jest do mniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Sposób układania płytek polega na przycięciu równoległoboków i połączeniu ich ze sobą nawzajem z krótszymi bokami. Należy przy tym zachować kąt wynoszący dokładnie 60°.

Jodełka francuska uchodzi za najstarszą wśród wymienionych. Znano ją bowiem już w czasach panowania króla Franciszka I Walezjusza, a jej historia sięga aż pięciu wieków wstecz. Wariant zwany chevron, nawiązuje do naszywki wojskowej w kształcie litery „V”, która oznaczała liczbę wysłużonych lat bądź stopień wojskowy. Francuskie płytki jodełka układana jest pod kątem 45°, a żeby uzyskać efekt żywcem wyjęty z żołnierskiego munduru, konieczne jest przycinanie elementów nim dojdzie do układania klepek parkietowych. Kształt ułożenia płytek przez wielu porównywalny jest także do grotów strzał.

Modne kolory płytek w jodełkęWybór stylu układania płytek jest związany bezpośrednio z ich kolorystyką. Do najpopularniejszych wersji kolorystycznych jodełek zaliczane są:

  • płytki białe - klasyka bowiem nigdy nie wyjdzie z mody;
  • wielobarwne kafelki - których połączenie pozwala stworzyć dynamiczny efekt;
  • płytki drewnopodobne - doskonałe do stylu retro i wnętrzach inspirowanych stylem rustykalnym;
  • płytki cegiełki - ich zastosowanie szczególnie poleca się w mieszkaniach typu loft.


Płytka jodełka jest jedną z najciekawszych alternatyw dla tradycyjnego malowania ścian czy paneli. Mozaika z płytek pasuje praktycznie wszędzie, niezależnie od funkcji pomieszczenia. Tego rodzaju płytki można łączyć między innymi z betonem architektonicznym, lamperią czy naturalnym drewnem. Wykonane z wysokogatunkowych materiałów płytki w jodełkę oferuje VHCT - firma posiada tytuł pierwszego producenta płyt z betonu architektonicznego w Polsce, tworząc produkty tylko i wyłącznie z wykorzystaniem ku temu surowców naturalnych. Warto wspierać polskich producentów, którzy dokładają wszelkich starań by zadowolić oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.