tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 grudnia 2022
  • 10 grudnia 2022

Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u w Muzeum Miejskim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

W sobotę, 10 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Mozaika górnośląska - tym razem zatytuowane „Moja babcia gotowała dla Gierka. Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u”.

Reklama

Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u w Muzeum Miejskim
Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u w Muzeum Miejskim · fot. Aleksander Szojer, fotografia z archiwum prywatnego


Gościem kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będzie pochodzący z Rybnika Aleksander Szojer, autor książki „Moja babcia gotowała dla Gierka. Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u”, wydanej we wrześniu 2022 roku nakładem wydawnictwa Silesia Progress.

Śląska kuchnia bez tajemnic, czyli o jednoczącej mocy talerza. Ta sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa przeżytego w latach 80. w Rybniku zapoznaje z charakterystycznymi daniami kuchni śląskiej i kuchni czasów PRL-u. Książka zawiera 95 domowych przepisów wykorzystywanych od pokoleń, zgromadzonych przez autora i jego mamę, Annę Szojer. Można znaleźć unikatowe receptury na kultowe ciasta i desery z prywatnego archiwum kucharki weselnej. Towarzyszą im barwne fotografie, pobudzające apetyt.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Aleksander Szojer - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, który na co dzień pomaga wyjść z kryzysu jako terapeuta i trener. Jego pasją jest odkrywanie regionalnych potraw i ludzi, którzy je przyrządzają. Relacje ze swoich wojaży, przepisy oraz kulinarne podpowiedzi publikuje w „Kukbuku” oraz na posmakujswiata.pl. Wraz z Anną Jassem wydał w 2020 roku „Japoński rok od kuchni” - przewodnik po domowej kuchni i zwyczajach Japończyków.

Spotkanie poprowadzi: Aleksandra Czapla-Oslislo - Ślązaczka, kulturoznawczyni i recenzentka oraz podróżniczka kulinarna (blogostryga.pl). Współautorka przewodnika „Be local”, w którym recenzowała miejsca do jedzenia, picia, odkrywania na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Ponad dekadę pisała recenzje kulinarne do „Gazety Wyborczej”, jej teksty ukazały się także w magazynach: „Smak”, „Polityka”, „Slow”. Działa m.in. w kolektywie Szychy na Szychcie pomagając chefom z regionu organizować imprezy kulinarne i pop-upowe kolacje. Prowadząca Klub Książki Kulinarnej na BioBazarze w Katowicach. Ambasadorka takich wydarzeń jak Fine Dining Week, Restaurant Week oraz World Class Coctail Week.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj